Bratr

Dobry den , Dotaz se týká bratra. Už delší dobu sleduji jeho chovani které je pro celou rodinu nevysvětlitelné. Chovani k jeho patrnerce bylo vzdy ne moc hezke...zakozovani kontaktu s jejími rodiči a sourozenci, nadřazenost a rekla bych i manipulovani. Ta už to nemohla vydržet a odešla . Uz je tomu rok.Maji spolu 11ti letou dceru. Jednu i druhou citove vydírá a vyhrožuje přes smsky. Obviňuje nas i partnerky rodinu ze za všechno můžeme my. Nevidí vůbec svuj přístup a ma jen svojí pravdu. Už to začíná bejt unavujici. Nevěříme tomu ze by se sám rozhodl jit k psychologovi ale my bychom ho rády k němu jakymkoliv zpusobem dostali.Je tu nejaka možnost? Mockrát děkuji za odpověď. Přeji krásný den.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Úplně rozumím tomu, že bratrovo chování tak, jak jej popisujete, překračuje meze obvyklosti a srozumitelnosti, a že Vás to trápí a je to unavující. Bohužel musím jen potvrdit co píše níže naše peer poradkyně Vlaďka. Pokud bratr svým chováním neohrožuje sebe nebo své okolí, není možné dopravit jej k psychiatrovi proti jeho vůli. Na druhou stranu se mi podle popisu jeví jako možné, že by odbornou pomoc či alespoň konzultaci potřeboval. Nedokáži ovšem posoudit, co za jeho chováním stojí, zda psychické či jiné obtíže, k tomu by bylo třeba více podrobností. Vy můžete nabízet, popisovat své obavy o něj, a o další vývoj jeho vztahu s Vámi, jeho dcerou i partnerkou, možná zkusit nabídnout hlubší rozhovor k porozumění tomu, co ho k takovému chování vede. Pokud by po sms vyhrožoval přímo či nepřímo fyzickým útokem, je již ke zvážení podání trestního oznámení na policii. Informovat také můžete sociální pracovnice oddělení péče o děti v místě trvalého bydliště dcery, pokud je v procesu jednání ohledně svěření dcery do péče (nebo je péče soudně řešena). Právě zaangažování institucí by mohlo bratra motivovat k hledání řešení a lepší komunikaci, či vyhledání odborné pomoci. Popřípadě k ochraně Vás a ostatních, pokud by se jeho chování stupňovalo. Držím palce, ať najdete společnou řeč a přeji hodně štěstí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Popisujete náročnou situaci, která je velmi častá. Blízcí člověka s psychickými potížemi vnímají, že by potřeboval odbornou pomoc, ale on sám si své potíže neuvědomuje ani nepřipouští a o pomoc zájem nemá. Nedobrovolně lze psychiatricky léčit pouze lidi, kteří jsou závažným způsobem nebezpeční sobě, nebo svému okolí. Jinak je vše na bázi jejich dobrovolnosti. Jako sestra asi nemůžete dělat víc, než být bratrovi nablízku a vyjadřovat mu svou obavu o něj. Můžete mu zrcadlit jeho chování, pojmenovávat, co se vám nelíbí a motivovat jej, aby pomoc vyhledal. Předpokládám však, že něco podobného už děláte a možná bez účinku. O žádné jiné cestě však nevím. Přeji vám i bratrovi hodně štěstí.


Zpět na seznam