Chci se odstěhovat

Dobrý den, s manželem a dětmi 10 a 8 bydlíme na vesnici u Prahy. Asi před rokem jsem se rozhodla, že se chci odstěhovat do rodného města zpět na Moravu. Manžel o tom nechce ani slyšet. Děti také ne; takže jsem to nechala být. Ale už to nemůžu vydržet. Nejsem tu šťastná a život utíká. S manželem také nejsem šťastná.Ale on se mnou ano. Protože v našem vztahu to vždycky bylo tak, že on má, co potřebuje a co ho baví, hodně jezdí na kole, hlavně o vikendech a já jsem ta, která se stará o děti a domácnost. Klidně bych se odstehovala i bez manžela. Myslím, že by mi moc nechyběl. Věřím, že děti by si také zvykly. Mají na Moravě babičku, dědu, sestřenici. Největší problém vidím v tom, jak by děti vídaly tatínka. V žádném případě je nechci o něho připravit... Manžel je velký sobec a celý jeho život se točí kolem něj. Ale mám já právo se taky jednou zachovat sobecky? A to do takové míry, že se odstěhuju i s dětmi a postavím ho před hotovou věc? .... O rozvodu se s ním bojím mluvit, pokud jsou doma děti, protože když jsem to udělala před 6 lety, vzal si nůž a začal se bodat přímo před dětmi. A já mu rvala ten nůž z ruky. Údajně to dělal naoko... Zůstala jsem s ním, protože jsem tehdy byla na rodičovské a byla jsem na něm závislá. Od té doby spolu dál jsme. On se mně na nic nikdy neptal. Žije v představě, že jsem s nim nakonec zůstala, protože ho mám ráda. Ale to není pravda. Nemám a nejsem s ním šťastná.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, závažnost a komplikovanost tohoto dotazu přesahuje možnosti krátkého internetového poradenství. Přesto zkusím napsat pár věcí, které mě napadají i když každá z nich by snesla důkladnou úvahu a delší rozhovor. Rozhodně si nemyslím, že někdo musí celoživotně ustupovat potřebám druhého a popírat své potřeby. Na druhou stranu z toho co píšete není zřejmé, zda jste již hledala a zkoušela prosadit věci, které by vás uspokojily a přitom nevedly k úplné destrukci současného uspořádání. Přistoupit k řešení, které krajně zkomplikuje kontakt dětí s otcem, které náhle připraví děti o současné kamarádské vztahy, známé prostředí ve škole či kroužkách bez toho, aby se vyzkoušely varianty jiné, kompromisnější, nepovažuji obvykle za vhodné. (Oprávněné ale může být v případech, kdy se jedná o útěk před agresorem - ať psychickým či fyzickým.) Pokud se odstěhujete proti vůli dětí a manžela, riskujete jejich nevoli. Ta může vést např. i ke značně vyhroceným sporům v péči o dítě a pokud jste situaci předtím nezkoušela řešit jinak, může se obrátit i proti vám. Za vhodné bych považoval abyste navštívili "Poradnu pro manželství a mezilidské vztahy" nebo párovou psychoterapii. Pokud nebude manžel ochoten někam jít, můžete tuto věc zkonzultovat i sama. Přeji ať se vám daří zachovat chladnou hlavu a najít způsoby jak žít spokojeněji.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že by Vám měl poradit ještě někdo jiný než my, obrátila bych se na Vašem místě na nějakou rodinnou poradnu, nebo krizové centrum pro rodinu, tyto služby by podle mě měly být zdarma a mohly by Vám pomoci. Zkuste si promyslet všechny důvody proti a všechny důvody pro zachování rodiny, nebo prostě způsob, jak byste chtěla žít dál. Ze zkušenosti jiných vím, že na to budete tázána, když ne v poradně, tak případně u soudu. Přeji vám hodně sil a štěstí.


Zpět na seznam