Chorobná nedôvera

V skratke...mám 54 rokov a už by som to dávno riešiť nemala a pritom to riešim celý život. Zničila som si kvôli tomu manželstvo a teraz si ničím ďalší vzťah. Môj problém je, že nedokážem akceptovať, mať partnera ktorému by sa páčili hodne veľké prsia, ľudovo povedané melóny (netuším prečo). Keď ma presviedčajú, že nie, ja neverím lebo vždy všade nájdem nejakú pochybnosť. Vnímam to už ako nejakú obsessiu, ktorá ma núti sa aj 100 x pýtať tie isté otázky dookola. Dokážem s tým buzerovať hodiny a presviedčať ho o svojej pravde. Je to stále častejšie a horšie. Partner je zúfalý a viem, že keď neprestanem, tak prídem aj o neho. Raz ešte zo začiatku povedal, že tak dobre, tak sa mu páčia aj také. Potom to vyvrátil, že už nevládal a povedal to len preto lebo chcel mať už pokoj a ja som ho stále presviedčala, tak to nezvládol. Lenže ja mu odvtedy neverím už vôbec pretože mu tvrdím, že vtedy konečne povedal pravdu. Dokonca som chcela po ňom, aby prisahal na seba a on kľudne prisahal aj na svojho sny, ktorý mu je najdrahší. Nerozumiem tomu prečo som tým až tak doslova posadnutá. Pritom ja problém s prsiami nemám, sú menšie a kľudne som pri vode hore bez. Už si pripadám, že som chorá. Riešila som to aj s psychoterapeutom, ale celé zle. Ako mám začať dôverovať človeku, že mi neklame a nehovorí to len preto lebo milosrdná lož je niekedy lepšia ako pravda ? Moc krát ďakujem za Vašu odpoveď !!!
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejsem si jist, zda je na místě vyvozovat z reakcí na vaše nutkavé dotazování nějaké zobecňující soudy o člověku. Dokáži si představit, že po dvacáté odpovědi je hlavním cílem tázaného především to, aby nepříjemná situace, na kterou neexistuje správná reakce, skončila - kvůli němu i kvůli vám. To může vést ke zkoušení různých strategií, bez ohledu na jejich faktickou správnost. Za pozitivní považuji to, že si problém i jeho důsledky uvědomujete a chcete s ním něco dělat. Psychoterapie by vám pravděpodobně pomohla lépe pochopit okolnosti tohoto chování i v hledání způsobů, jak nutkání odolávat a otázku nepoložit. Dále je možné se poradit s psychiatrem, zda by k úlevě mohly přispět i léky. Držím vám palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, jak máte začít důvěřovat člověku, že Vám nelže a neříká něco jen proto, že milosrdná lež je lepší než pravda. Dále popisujete, že nedokážete snést partnera, kterému by se líbila velká prsa a své neustálé dotazování na to vnímáte jako obsesi. Chápu, že máte strach o současný partnerský vztah, zvláště když už tuto situaci znáte ze zničeného manželství. Sama tomu nerozumíte a hledáte pomoc. Přestože píšete, že jste již mluvila s psychoterapeutem, nikam to nevedlo. Ale nevzdávala bych to a zkusila bych vyhledat jiného. Velkou naději ve zlepšení vidím v tom, že si uvědomujete příčiny i následky Vašeho problému a sama hledáte pomoc. V tom bych Vás chtěla podpořit. Zkuste hledat dál, přikládám zde odkaz na užitečné kontakty: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam