Chování mé 14 leté dcery

Dobrý den mám dotaz ohledně mé 14 leté dcery. Dcera se ještě nedávno chovala relativně normálně. Ovšem tak zhruba před 2 lety jsme s manželem začali mít vztahové problémy které vyústili až do žádosti o rozvod koncem června. Manžel se od nás ihned po podané žádosti o rozvod odstěhoval a momentálně žiji s dcerou sama. Dcera se po tom co jsem podala žádost o rozvod začala chovat velmi dětinsky. Na veřejnosti se chová normálně ale doma to s ní je peklo. Několikrát například schválně praštila skleničkou o zem, často se vzteká, a nejhorší je že se schválně pomočuje(někdy i pokálí) do oblečení a dělá to většinou na gauči nebo v posteli. S tím posledním se to zhoršuje. ze začátku se jen párkrát pomočila, ale teď už doma prakticky odmítá chodit na záchod a to jak na malou tak na velkou. V ostatních věcech se také zhoršuje a sama ji nezvládám. Zajímá mě co s tímto stavem dělat, zda je lepší vyhledat pro dceru pomoc psychologa nebo ji pomocí nějakých způsobů zvládnout doma. Také by mě zajímalo jestli je toto chování po rozvodu rodičů normální. Děkuji za odpověď
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mrzí mne, že procházíte tak náročným obdobím. Podle toho, co popisujete, vnímám, že pro Vaši dceru je zřejmě celá situace náročnější, než dokáže zvládnout. Nepíšete, jak se Vaše dcera k tomu, co se děje, staví, ale píšete, že pomočování dělá naschvál. Představuji si, že jste spolu o tom hovořily, ale zřejmě to ke změně chování nevedlo. V první řadě bych se pokusila co nejlépe porozumět tomu, jak dcera rozvod prožívá a jak sama svému chování rozumí, co tím chce vyjádřit. Ptala bych se jí, co nyní potřebuje a co jí schází, z čeho má třeba strach, a zda o tom chce s Vámi hovořit. Ptáte se, zda je toto chování po rozvodu normální. Určitě je normální, že děti rozvod úměrně svému věku špatně nesou, že je to zasáhne, a projevují to různými způsoby. Takto výraznou změnu chování, pokud trvá již několik týdnů a zhoršuje se, bych již doporučila v odborníkem konzultovat. Můžete se obrátit na dětského psychologa, se kterým se můžete setkávat společně, anebo může mít v péči pouze vaši dceru. Jsem přesvědčená, že v tuto chvíli pro ni může být velmi důležité mít podporu pro sebe a najít cestu kudy kam. Možnost je také zavolat na některou z rodičovských linek důvěry (Rodičovská linka, Aperio,..), kde se Vám dostane podpory okamžité spolu s doporučením na další postup. Také lze využít služeb některé z organizací, které pomáhají a podporují rodinu v rozvodových situacích. V neposlední řadě myslím na Vás, jelikož daná situace je určitě náročná i pro Vás. Abyste si dopřála dostatek podpory pro sebe, ať již od svých blízkých anebo od psychologa či jiného odborníka. Držím Vám moc palce, ať celou situaci dobře zvládnete.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Rozvod sám o sobě je stresující pro všechny zúčastněné. A představuji si, že to mohlo odstartovat problémové chování Vaší dcery. Sama bych řekla, že to časem odezní. Než si všichni na vzniklou situaci zvyknou. Ovšem Vaší dceři se to zřejmě zatím nedaří a její chování už překračuje únosnou mez. Sama bych se tedy asi nebránila tomu, vyhledat odbornou pomoc, nejspíše psychologa. Snad by Vám pomohl se lépe orientovat v tom, co Vaše dcera prožívá a co potřebuje. Na tom se dá stavět a vzniklou situaci nějakým způsobem řešit. Přeji mnoho sil!


Zpět na seznam