Chronicka lhavost

Dobry den, Chci pozadat o radu co se tyce me osobnosti. Jsem mlada divka a mam problémy s mluvenim pravdy. Lžu hodne casto prakticky kdykoliv a o cemkoliv, at uz se to týká mého zivota či zivota ostatních. Lzu o tom co se mi například pres den stalo, lzu o tom co delam, lzu i o tom jaka jsem a to uz je mnohem komplikovanější. Své lži si velice dobre uvědomuji. Nekdy to delam pro to, abych se sama ochránila, nekdy proto, abych se udělala zajímavější, protoze mam strach, ze pro ostatni nejsem ničím zazivna. Nikdy to nedelam pro to, abych někomu ublizila, jenze bohuzel kdyz se to nekdo dozví, tak to ublíží, protoze maji o me nějaké mínění, které tímto naprosto shodim. Kolikrat sem chtela někomu rict o tom , ze tyhle problémy mam, ale vim ze nikomu blizkemu to rict nemuzu protoze to nepochopí . Je to strasne prokletí, protoze ackoliv chci tak nemuzu prestat. Vyjimka je v tom, ze nelzu co se týká mých pocitu nebo co si myslim o ostatních , to jsem zase přímá až moc. Ale bojim se dedukovat svoji osobnost moc, protoze mam strach, ze se zblaznim a to doslovne. Prosim pokud je zde nějaké řešení či nějaké cviceni jak se tohoto zlozvyku zbavit, budu strasne vděčná. Dekuji moc a preji příjemný den
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vzhledem k tomu, že si lhaní uvědomujete, chcete to změnit a zřejmě celkem rozumíte i tomu, co vás k tomu vede, bylo by vhodné zkusit psychoterapii. Mohla by vám pomoci s hlubším pochopením vašich obav a důvodů které vás ke lhaní vedou, možná objevíte i nějaké další. Dále by mohla pomoci v hledání a zkoušení, jak těchto cílů dosahovat způsobem, který bude pro vás i okolí bude přijatelnější.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Být Vámi, uvažovala bych o terapii u psychologa. Mohli byste spolu probrat proč máte takové potíže s lhaním. Je moc dobře, že si Váš problém uvědomujete, na tom se dá určitě pracovat. Říkáte, že máte pocit, že jste málo zajímavá. Já v mládí mívala tento pocit také a hodně mě to trápilo, je to v dospívání, myslím si, častý problém a asi jsem také někdy zalhala, abych vypadala zajímavější. Zkuste se zamyslet nad tím, jaké máte dobré vlastnosti, kvůli kterým Vás ostatní mohou mít rádi, v čem jste dobrá, čemu se věnujete a co by Vás mohlo podpořit ve zvyšování sebevědomí. Přeji Vám hodně štěstí a držím palce.


Zpět na seznam