Čiré Zoufalství

Dobrý den, už nevím na koho we obrátit. Léky, co teď beru mi naprosto vymazaly osobnost, chtění, cítění, nutkání. Předtím jsem byla hrozně obsesivní a pořád nervózní, měla jsem hlad. Teď nemám nic, jenom depresy, ale strašnou, pořád. Celé tělo, jako by bylo ochrnuté vlastní kapitulací, nemám absolutně o nic zájem, přirozeně teď nelracuji, to bych asi nedala. Ztratila jsem jakýkoliv zájem o cokoliv, všechno je mi jedno, ale je tady jeden veliký problém, a to můj 4-letý syn, měla bych napsat, že mne trápí, že se o něj nemůžu stars, nękde v hloubi duše asi ano, ale já a má duše jsme v kontaktu vážně jen minimálně. Chybí mi kognitivní funkce, předtím jsem pořád v hlavě no síla, co všechno ještě musím vyřídit, teď tam není nic, ale hlavně pocit hladu mi schází, cítím to jako regulérní vyhoření, lidí, co by mi s tím mohly jakkoliv pomoc, ve svém OKOLÍ nemám. Žiju? Pobývám, ležím a spím ve Francii, nemám na výběr, domů se nemám kam vrátit, nemám kamion ani ridičák, sebedůvěru, spoustu peněz, partner a, no a už ani žádnou motivaci či touhu. Dělám jenom živoucí avšak pro sebe I pro společnosti, naprosto neexistující špunt, aby mi syna nevzaly, to by bylo asi špatné, čekám na jakýkiv signál ke změně, zatím marně😑☹️😥.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z vašeho dostazu cítím hodně smutku a beznaděje, zároveň však i touhu po zlepšení, což považuji za pozitivní. To co popisujete vypadá jako příznaky deprese. Na jejím vzniku se možná mohou podílet některé léky které užíváte (to by musel zodpovědět lékař), může se však vyskytnout i bez souvislosti s nimi. Součástí depresivních příznaků může být i to, že člověk necítí obvyklé city ke svým blízkým, což může být nezvyklé a zneklidňující, se zlepšením stavu se však i tyto prožitky vrací k normálu. Za vhodné bych v první řadě považoval konzultovat současný stav s lékařem - psychiatrem. Ten má s řešením psychických obtíží nejen větší zkušenosti, ale má i možnost vybírat z širší škály léků, než lékaři jiných odborností, například praktici. Dále by bylo vhodné navázat kontakt s organizací, která se zabývá podporou lidí s duševním onemocněním. Nevím přesně, jaká je organizace péče a možnosti tam kde žijete, v řadě zemí tyto organizace nabízí psychoterapii, sociální poradenství, rehabilitační a volnočasové aktivity (tedy i možnost sociálních kontaktů) atd. Podle informací které jsem našel na internetu by měly ve Francii fungovat centra (snad "secteur psychiatrique") s multidisciplinárními týmy (psychiatr, psycholog, sociální pracovník atd.), která mají na starosti určitou spádovou oblast. V případech, kdy klient není schopen přijít do centra mívají i pracovníky, kteří jsou schopni navštívit klienta doma. Kam přesně se obrátit by vám mohl poradit jak místní psychiatr, tak obecný/ praktický lékař. Napadá mě, že podporou by pro vás mohl být i telefonní rozhovor s pracovníkem linky důvěry. Držím vám palce ať najdete vhodnou pomoc, věřím tomu, že zlepšení je možné.
Avatar

Petra Kubinova1

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Z vašeho popisu vnímám, že jste ve velmi složité a nepříjemné situaci. Píšete, že užíváte léky, jste tedy v péči nějakého lékaře. Určitě bych s ním konzultovala vedlejší účinky léků. Vyhledala bych i další odbornou pomoc. Psychologa nebo nějakou neziskovou organizaci, jako je třeba u nás Fokus. Ale bohužel nevím, jaké jsou podmínky ve Francii. Sama také znám oploštění emocí a problém s kognitivními funkcemi. Pomohlo mi, si postupně klást malé cíle, snažit se dodržovat denní režim a odpočinek. Teď je důležité, abyste se Vy sama cítila komfortněji a mohla se tak starat o syna. Přeji mnoho sil a hezký den.


Zpět na seznam