Citová nestálost
Dobrý den,
chtěl bych pomoci bývalé přítelkyni (28 let), která má problém se vztahy k mužům. Potkali jsme se před třemi měsíci, bylo to intenzivní z obou stran, bez náznaku jediného problému, sedli jsme si ve všech směrech. Po 2 měsících nastala odluka na 2 týdny bez kontaktu a po návratu došlo ze strany přítelkyně k úplnému ochlazení citů. Dle jejích slov sama nechápe tu náhlou prázdnotu.
Když jsme se o tom začali otevřeně bavit, dostali jsme se do dětství, kdy ve 3 letech zažila násilí otce na matce, odchod otce, nový otec s kterým v pozdějším věku nevycházela úplně nejlépe a v 18 letech odchod z domu (asi hlavně kvůli sporům s nevlastním otcem).
V předchozích vztazích, kde “trpěla“ tak vydržela delší dobu, ale jakmile to bylo dobré a chlap byl “hodný”, tak to dopadlo rozchodem z její strany.
Máte prosím představu, o jaký problém by mohlo jít? Případně doporučit psychologa na osobní konzultaci, který se zabývá touto oblastí?
Děkuji a přeji pěkný den.
Michael Kostka
Odpověď odborníka:
Dobrý den,
u lidí s tímto typem vztahových problémů nalézáme dosti často podobně složité zkušenosti v dětství, jaké ve zkratce popisujete. To obvykle bývá dále rozvíjeno a utvrzováno i ve vztazích pozdějších. V psychoterapii je mnohdy možné významné změny dosáhnout, trvá to však delší dobu, protože je potřeba tyto vlivy detailněji zmapovat a pochopit (tj. prozkoumat a porozumět), zároveň pak obsáhnout i souvislosti spojené s prožíváním a aktuálním chováním.
Konkrétní odborníky na tomto fóru nedoporučujeme, nicméně jedná se o problematiku, s kterou má většina psychologů či psychoterapeutů, kteří se věnují dlouhodobé (=systematické) psychoterapii, dostatek zkušeností.
Přeji ať se vám oběma daří.
Vlaďka
Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Je od Vás moc hezké, že na svou bývalou přítelkyni takto myslíte a rád byste jí pomohl, přestože váš partnerský vztah skončil nezdarem. S tímto typem obtíží nemám osobní zkušenost, ale instinktivně také vnímám, že možný zdroj vztahových obtíží lze vystopovat v problematických vztazích s nejbližmi, které zprostředkovaně popisujete. Důležité je, aby si potřebu pomoci uvědomovala sama mladá žena a měla motivaci ji vyhledat. Věřím, že rozhovor s psychologem (psychoterapeutem) by byl prvním dobrým krokem. V rámci psychoterapie je možné pokusit se porozumět tomu, co člověka k danému jednání vede a zároveň se učit postojům novým, zdravějším. S tímto druhem psychologické pomoci mám sama velmi dobrou zkušenost. Kontakty na místní psychology (pychoterapeuty) lze nalézt i na internetu. Přeji vám oběma hodně štěstí.
Zpět na seznam