Dcera má schizofrenii

Dcera začala mít psychické potíže ve 12ti letech.Má za sebou 3xpobyt v různých diagnostických ústavech,3xDPL Louny,2xPL Bohnice,2xpsychiatrie VFN. Az po 18 roce věku jí změnili dg z poruchy osobnosti na paranoidní schizofrenii.Dcera má plný ID,nějakou dobu byla v azylovém domě,teď je na ulici s přítelem.Ten je drogově závislý,bydlí ve sguotu,začali spolu brát pervitin,bije ji,pár dní po výplatě důchodu už nemá peníze.Zkusila odejít a léčit se,ale vše krachlo na tom,že dceřin psychiatr je časově zaneprázdněný "pan" profesor,pro doporučení do Červeného Dvora si měla přijít za 4 dny,zapomněl na to,znovu měla přijít,znovu zapomněl.To už jsem jí dohodla schůzku v Drop-inu,doporučení dostala, ale mezitím potkala známé z ulice a vrátila se mezi ně.Prošly jsme rukama mnoha psychiatrů,psychologů.Snažily se spolupracovat s organizací Fokus.Ale problém je,že u ní naprosto dominují negativní symptomy této nemoci a i organizace údajně zřízené na pomoc těmto lidem jí nepomohli a považují ji za nespolehlivou a bez odhodlání.Také lékaři nám nikdy nic pořádně nevysvětlili,nikdy nenavrhli komplexní plán léčby.Všechno honem honem,hlavně nacpat lékama a nashledanou.Dcera už všechno vzdala,je bez šance na práci,nikde jí nechtějí,na chráněné bydlení jsou pořadníky,na vlastní bydlení nemá.Chce umřít a já vím,že to nebude dlouho trvat.Toto je asi poslední pokus mého osmiletého boje a snažení nějak jí pomoct,já už nevím,kdo a kde by jí ale OPRAVDU pomohl.Prosím,jak by jste postupoval?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přestože léčba závislosti a schizofrenie by v období relativní stability měla probíhat souběžně, v tuto chvíli je prioritou zneužívání drog. Důvodem je, že užívání drog komplikuje až znemožňuje léčbu schizofrenie i to, že tímto chováním je akutněji ohrožena. Nejvhodnějším postupem by tedy byl nástup do léčby pro závislé. Léčba obvykle trvá alespoň 3 měsíce. Dost možná by bylo vhodné pokračování v terapeutické komunitě pro závislé, přičemž některé se na kombinaci psychiatrického oddělení a závislosti specializují. Problém je však v tom, že vy sama můžete k těmto krokům přispět jen z části, protože nedobrovolná hospitalizace mívá jen nízkou účinnost a je omezena zákonem na případy, kdy je dotyčný bezprostředně nebezpečný sobě či okolí. (V takovýchto případech - např. bezprostřední vyhrožování sebevraždou, ohrožování druhých, nebezpečné jednání pod vlivem psychózy - můžete volat záchrannou službu i bez jejího souhlasu a o odvozu rozhoduje lékař.) Způsoby jak závislého k nástupu do léčby motivovat je zde složité popisovat, nicméně je můžete probrat v některém z nízkoprahových center, které závislým pomáhají - ty obvykle nabízejí i konzultace pro příbuzné, které mohou být zdrojem informací i podpory v tomto obtížném počínání (např. vámi zmiňovaný Drop-in). Dobrým kontaktem pro vaši dceru je opět návštěva nízkoprahového centra, kde jí kromě základních informací mohou nabídnout pomoc při vyřizování léčby či ubytovny, základní zdravotní pomoc, sprchu, vyprání věcí i něco k jídlu a vy se můžete spolehnout, že alespoň v tom nejzákladnějším jí někdo může podpořit, pokud o pomoc bude stát. Přál bych vám, abyste nezapomínala myslet též na sebe, své základní potřeby a zájmy, i když je to těžké. Když se zničíte svými starostmi vy, tak již nikomu dalšímu nepomůžete. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, situace, jak jí líčíte, se zdá být velmi tíživá. Vaše dcera má vlastně 3 diagnózy – duševní onemocnění a závislost (to už je duální diagnóza) a je na ulici. Ideální je, když se léčí všechny tři najednou, ne zvlášť, teoreticky. Jak to udělat prakticky je opravdu otázka. Psychiatrie opravdu není tak pružná, aby se dokázala přizpůsobit vzrůstající vlně závislostí. Pokud chce dcera umřít a vy nechcete, nezbývá, než ji zkusit opět nedobrovolně hospitalizovat (zavolat na ni policii, pokud nevíte, kde je) a snažit se o to, aby na to navazovala léčba řekněme třeba v komunitě, tam ještě nebyla, změnit lékaře. Pokud jste to ještě nezkusila, zkuste dceři (i sobě) položit otázku, proč bere drogy? Setkávám se v práci ve Fokusu s lidmi, kteří momentálně, či dlouhodobě abstinují. Jejich příběhy jsou různé. Jeden z nich mi řekl, že měl strašně nepříjemné hlasy, které dokázal „léčit“ jedině tím, že si něco píchnul, pak je tak dva dny neměl. I v knihách se píše, že droga je taková samoléčba duševních nemocí, z hlediska uživatelů drog. Objektivně samozřejmě se tím schizofrenie jedině živí a zhoršuje. Podle mě to vypovídá o tom, že léčba má svoje mezery, ne každému zabírá ten který lék, někdo je rezistentní. I člověk, který drogy neužívá, má často problém najít odpovídající léčbu, ze které by mu nebylo zle. Na obranu lékařů musím říci, že lékař obvykle není senzibil, aby poznal bez spolupráce pacienta, jak ho má vlastně léčit. Jde o to, že je to její tělo a jen ona ví, jak jí po lécích je. Bylo by možná výhrou, kdyby o tom dokázala přemýšlet, nebo mluvit. Závislý člověk snadno ztrácí ambice, které člověka jinak přirozeně nutí k práci na sobě a uzdravování. Pokud by se dcera rozhodla žít sama a ne ve squatu, existují příspěvky na bydlení. Ze zkušeností a informací které mám, snad doporučuji pečovat i o sebe, spojit se s někým, kdo pomůže Vám. Držím pěsti.


Zpět na seznam