Deprese

Dobrý den.Léčím se s úzkostí.Dlouhobě jsem byl ve stresu hlavně kvůli naschválům a stresům,které mi dělala bývalá přítelkyně.V dětství jsem byl trestán fyzicky,ponižován od otce.Užívám skoro 2měsíce lék Elicea a cítím se o něco lépe,spánek je lepší než dříve.Ale mám zároveň obavy aby se mnou přítelkyně vydržela.Jsem méně aktivní než dříve,mám poruchy erekce a nebaví mě tolik mé dřívější záliby.Sebevědomí je vzhledem k tomu horší.Můžete poradit jak vše zvládnout a vrátit se ke kvalitě života jako dřív?Je vhodná psychoterapie?Zatím mi nebyla možnost psychoterapie vůbec nabídnuta.Zatím jsem se do práce ještě nevrátil.Ale vzhledem k tomu,že tam někdo rozšiřuje pomluvy,že jsem blázen atd,tak jsem nervózní.Prosím o radu,předem děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, naprosto souhlasím s odpovědí peerporadkyně níže. O nežádoucích účincích léku hovořte se svým psychiatrem. Psychoterapie vám může pomoci s hledáním způsobů jak zkvalitnit život za současných podmínek, stejně tak může pomoc se zpracováním obtížných zážitků v minulosti (předchozí vztahy, dětství ap.). Na kontakty se můžete zeptat psychiatra, stejně tak se ale objednat sám - doporučení lékaře není nutné. Objednat se můžete buď do ambulance klinického psychologa, případně najít psychoterapeuta ve vašem regionu.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já sama se léčím ze svých neurotických a depresivních obtíží rovněž antidepresivy a mám opravdu dobrou zkušenost s psychoterapií jako podpůrným doplňkem k léčbě. Léky tlumí projevy nemoci, ale v terapii si můžete autenticky sáhnout na kořeny svých obtíží a do budoucna zaujmout jiné postoje vůči sobě samému i vůči Vašemu okolí. Na možnost terapie se můžete zeptat svého psychiatra. Ale vzhledem k tomu, že řada psychoterapeutů nepracuje na pojišťovny a pacienti si sezení hradí sami, můžete hledat možnosti terapie v místě Vašeho bydliště i sám na internetu. Terapie působí postupné zlepšení, ale bývá o to trvalejšího rázu. Co se týče pasivity nebo obtíží v intimním životě - tyto typy léků mohou opravdu mít podobné vedlejší účinky. Já sama jsem při hledání nejvhodnějšího léku hovořila otevřeně se svým psychiatrem a tak vím, že na trhu je velké množství léčiv, z nichž každé působí na člověka trochu jinak. Věřím, že lze najít ten nejvhodnější možný lék pro Vás. A ve vztahu s přítelkyní mi přijde jako základní věc dobrá komunikace mezi Vámi. Pokud bude dobře rozumět tomu, co prožíváte, lépe Vám bude umět být na blízku a podporovat Vás. Držím Vám palce a přeji vše dobré.


Zpět na seznam