deprese

Dobrý den má dcera studuje vysokou školu docela se ji daří a začala mít psychické problémy nemluví pořád pláče nevíme si s ní rady
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to může mít řadu různých příčin a z toho mála co uvádíte opravdu nelze ani odhadovat, zda se jedná právě o depresi. Pokud vaše dcera považuje za vhodné odbornou pomoc vyhledat, měl bych tendenci jí v tom podpořit. Pokud však potíže trvají pár dní, stav se zlepšuje a nikam jít nechce, spíše bych vyjádřil podporu a nabídl pomoc, kdyby ji v budoucnu chtěla využít. Může též zavolat na telefonní linku důvěry a poradit se o dalším postupu, což pro řadu lidí býva nejsnazší.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je zřejmé, že Vaši dceru něco trápí a že se psychicky necítí dobře. Neuvádíte, zda měla dcera nějaké psychické obtíže už dříve. Může se jednat o nějaké aktuální problémy, které ji tíží - studijní zátěž, vztahové potíže apod. Jindy však depresivní a úzkostné stavy mohou člověka začít trápit nezávisle na nějakých konkrétních životních problémech. Já sama se s úzkostí a depresemi léčím již několik let a z vlastní zkušenosti vím, že na psychické propady a emoční obtíže mohou mít vliv nejrůznější věci. To základní, co mne napadá, je vyjádřit Vaší dceři blízkost, zájem a podporu. Že jste si všimla, že se něco děje a máte o ni obavu. Možná s Vámi o svých potížích nebude chtít hovořit. Často je pro člověka v krizi mnohem jednodušší mluvit s někým cizím, nezávislým. Pokuste se svou dceru motivovat k tomu, aby se svým stavem sama aktivně něco začala dělat. Někdy pomůže změna životního stylu, odpočinek a věnování se věcem, které člověka těší. Pokud je však psychická krize větší, pak je třeba vyhledat odbornou pomoc. Obrátit se na psychologickou či psychiatrickou ambulanci v místě vašeho bydliště. Případně lze hledání pomoci započít i u praktického lékaře. Při řešení psychických obtíží je vždy klíčovým prvkem motivace člověka samotného. Věřím, že s Vaší podporou dcera bude ochotna svůj stav aktivně řešit a brzy se bude cítit lépe. To, co pro ni můžete udělat Vy, je být jí nablízku a citlivě ji podporovat. Držím Vám palce a přeji vše dobré.


Zpět na seznam