Deprese

Dobrý den jmenuji se Nikola a je mi 18.Mám za sebou takové těžké dětství.. Měla jsem problémy ve škole i v rodině. Od mala jsem žila s mamkou a otčínem,který poměrně dost pil a týral mě,máma s ním má ještě další tři děti ke kterým se nechová zle jelikož jsou jeho,začala jsem se řezat když to zíjstil tak vzal stejkový nůž a pořezal se přede všema. To mě položilo na kolena.. Když mi bylo 14 skončila jsem v dětském domově ale i tam to neskončilo nedokázala jsem se začlenit.. Ale v tuto chvíli se mi vrátili deprese a začala jsem trpět i panickými záchvaty..vůbec už mě nic nebaví, nechce se mi žít..Vím že to co píšu vypadá jako pohádka,ale je to pravdivé a neí lehké o tom psát. Prosím poradil by jste mi co mám dělat?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Nikolo. To co prožíváte, není bohužel u lidí kteří zažili podobné věci jako vy, nijak neobvyklé. Významnou pomocí v tom, jak se s těmito zážitky vyrovnat je dlouhodobější psychoterapie, někdy bývá vhodné (třeba na přechodnou dobu) i nasazení psychiatrických léků, které přináší poměrně rychle úlevu. Velká čast z těch, kteří odbornou pomoc vyhledají dokáže po čase žít běžný a spokojený život, nevidím proto důvod, proč by se to nemělo podařit i vám. Zvlášť když je z vašeho psaní zřejmé, že podnikáte kroky k řešení i když to chce dávku odvahy a úsilí. Vhodné by bylo, abyste se objednala k psychologovi či psychoterapeutovi. Pokud budete zvažovat i nasazení léků, obraťte se zároveň na psychiatra nebo praktického lékaře. Pokud nevíte kam se obrátit, poraďte se s někým ve svém okolí ke komu máte důvěru (např. vychovatel v dětském domově, sociální pracovnice, výchovný poradce ve škole nebo školní psycholog). Pokud nikoho takového nemáte, můžete pro informace zavolat i na Linku bezpeči nebo jinou linku důvěry. Držím vám palce!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je mi nesmírně líto, že máte za sebou tak nesmírně těžký životní příběh. Já sama mám vlastní zkušenost s depresivními stavy a také na vlastní kůži znám potíže s panickými úzkostmi. Proto si také dokážu představit, jak náročné někdy bývá těmto stavům čelit a jak dokáží člověku sebrat všechnu energii a chuť do života. Neuvádíte, zda jste již někdy byla v kontaktu s nějakými odborníky, s psychologem nebo s psychiatrem. Já jsem se po dlouhou dobu snažila čelit svým obtížím sama a vyhledat odbornou pomoc jsem se obávala. Když se nyní podívám zpátky, byla to škoda, protože teprve když jsem se začala léčit, můj život se začal obracet k lepšímu. Užívám léky a o svých potížích pravidelně hovořím na psychoterapii. Díky tomu se mé úzkosti o hodně zlepšily a panické stavy odezněly úplně. Když člověk má možnost zpracovat svá zranění a traumata z minulosti, nemusí už je nadále nést životem s sebou a uleví se mu. Proto Vás chci povzbudit, abyste na své problémy nezůstávala sama a vyhledala v místě Vašeho bydliště někoho z odborníků. Věřím, že Váš stav se tak brzy zlepší. Přeji vše dobré.


Zpět na seznam