Deprese a uzkost

Dobrý den, chci se zeptat co je toto za stav. Měsíce v kuse jsem probrečela kvůli jistým problémům a teď mám pocit že už ani brečet nemůžu že jsem se tak smířila a utápím se ve vnitřním žalu. Už nemám sílu brečet ani když chci a to jsem hluboce zklamaná a smutná. A taky mám pocit že veškeré moje štěstí je hodně krátkodobé a když jsem sama tak jsem buď smutná a nebo bez nálady. A když nemám náladu tak si sama schválně přivozuji smutek, protože chci aspoň něco cítit. Jsem jediná? A ještě se chci zeptat mám velmi často úzkosti ale oni přijdou úplně jen tak a často mám úzkost z věcí na stole a tak je musím dát dolů a pak ta úzkost přestane. Co to je ? Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jak sama uvádíte, pravděpodobně se jedná o projevy depresí a úzkosti. Za důležitější než přesný název či číslo diagnózy však považuji informaci, co je s tím možné dělat. Úzkosti i deprese mohou mít různé příčiny, což může mít určitý vliv na přesnou podobu léčby. V principu se však vždy zvažuje psychoterapie, farmakoterapie a kombinace obojího. Psychoterapie je obzvlášť užitečná v případech, kdy potíže považujeme za reakci na obtížnou životní situaci či zkušenost. Může (bez ohledu na příčinu potíží) napomoci v hledání způsobů, jak potíže lépe zvládat a unášet. Farmakoterapie bývá na místě, pokud spouštěcí mechanismus („důvody“) nejsou zřejmé, nebo jsou projevy příliš výrazné a omezující. Často bývá nejvýhodnější kombinace – léky přinesou v horizontu několika týdnů zřetelnou úlevu a s příspěním psychoterapie umožní provést důležité životní změny. V důsledku takové změny je pak život méně zatěžující a léky lze postupně vysadit. Považoval bych tedy za vhodné, abyste se objednala k psychologovi nebo psychiatrovi (případně oběma, pokud uvažujete o kombinaci přístupů), probrala s nimi podrobněji své potíže a domluvila se na dalším postupu. Držím palce!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Popisujete potíže zřejmě depresivního a úzkostného charakteru, které sama na vlastní kůži dobře znám. Mnoho let jsem se snažila vše zvládat sama a různými způsoby své potíže překonat. Nakonec mi však stejně nezbylo nic jiného než vyhledat psychiatra a říct si o pomoc. A až tehdy se začal můj stav opravdu zlepšovat a začalo se mi celkově lépe dařit. Pokud vás vaše potíže takto omezují, zvažte, zda také nezajít k lékaři nebo nezkusit docházet na terapii. Nezůstávejte na své potíže sama, je to zbytečné a vaše stavy to nevyřeší. Při dobře nastavené podpoře může být úleva poměrně rychlá a významná. Přeji mnoho sil a radosti ze života.


Zpět na seznam