deprese - antidepresiva ?

Dobrý den, nedávno jsem začala docházet k psychologovi. Důvod byl, že mám hluboké stavy smutku, pláče, které nemají duvod. Někdy třeba brečím hodinu v koupelne,jindy zase přemýšlím o smrti- né že bych se chtěla zabít, ale uklidňuje mě to, že kdyby mi bylo nejhůř, tak mám ještě nějakou možnost. Prostě nemám z ničeho moc radost a jsem pořád unavená. Psycholog mi rekl, že trpím depresi a že mě prosí ať si nechám předepsat antidepresiva. Problém je, že já je nechci brát. Co by jste mi poradili vy?Já se až na ty stavy cítím zdravá. Děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pro cílenější odpověď by bylo užitečné vědět, co je za tím, proč antidepresiva nechcete brát. Pokud je to obava z účinků a nežádoucích účinků, bylo by vhodné se poradit přímo s psychiatrem. Na základě zkušeností mých pacientů však mohu říct, že většinu dnes užívaných antidepresiv lze bez významnějších problémů užívat i dlouhodobě a většina lidí je obvykle dobře snáší. Možná váháte nad tím, zda a kdy je užitečné léky užívat, a jestli byste neměla situaci zvládat bez nich. Deprese mohou mít řadu různých příčin, převažuje názor, že tyto příčiny působí v různých poměrech společně. Od příčin se vcelku pochopitelně odvíjí i způsoby léčby. Pro názornost si (se zjednodušením) můžeme představit úsečku, kde jedna z krajních poloh jsou příčny čistě vnější (tedy např. reakce na obtížné životní situace, styl života, stres ap.) a na druhé pak čistě biologické (tj. v podstatě biochemické pochody v těle a mozku). Mezitím (což je nejčastější) je pak řada variant a kombinací, kdy máme např. určitou dispozici k "zádumčivosti" a k tomu aktuálně zažíváme určité životní těžkosti. Co se týká léčby v případě "čistě biologické" deprese, je na místě především farmakologická léčba, která pomůže se správným nastavením biochemického fungování mozku (obdobně jako doplňování inzulinu u lidí s cukrovkou). V případě "čistě vnějších" vlivů, je pak na místě především psychoterapie. Často bývá nejvhodnější oba přístupy kombinovat - i v případech, kdy medikace neřeší příčiny ale spíše důsledky, může být přínosem v úlevě (zlepšení spánku, více energie, menší zkreslení pohledu na svět všeobecně pochmurnou náladou ap.). To pak ve výsledku může umožnit kvalitnější práci v psychoterapii i provedení reálných změn v životě. Přestože nejsem příznivcem častého užívání léků, považuji nasazení antidepresiv za velmi vhodné především v těchto případech - pokud má člověk výraznější či dlouhodobější obtíže v základním fungování (spánek, jídlo, péče o sebe a domácnost, práce), pokud se opakovaně či intenzivně objevují myšlenky na sebevraždu či sebepoškozování, nebo pokud psychoterapie sama nemá dostatečný přínos. Kdybyste chtěla, můžete si na našich stránkách stopstigma.cz vyplnit i dotazník na míru deprese, následně se pak dostanete k dalším textům, které pro vás mohou být zajímavé. Přeji, ať se vám potíže daří řešit.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Mně antidepresiva pomohla v nejtěžších chvílích, a když se situace zlepšila, zkoušela jsem po dohodě s lékařem antidepresiva snížit. Dají se vysadit postupně i docela. Také nejsem příznivcem dlouhodobého užívání, ale jako první pomoc k tomu se začít cítil lépe, mají své opodstatnění. Ty myšlenky na sebevraždu jsou závažným problémem a určitě by se objevovat neměly, vždy naopak existuje řešení jak se z nepříznivé situace dostat. Ptáte se, co dělat kromě braní léků. Mně pomáhají koníčky, sport, čas strávený s přáteli nebo jakákoli forma seberealizace. Zkuste sama popřemýšlet, co byste potřebovala k tomu, abyste se opět cítila dobře a jak je toho možné dosáhnout. Mně také často pomáhá dostatek spánku, soustředění se na dobré věci v mém životě a udržování se v nějaké aktivitě. Pomoci může i pobyt na denním světle, slunci a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.


Zpět na seznam