Deprese? po rozchodu

Dobrý den, Je mi 26 a rozesla se se mnou pritelkyne se kteoru jsem byl od 19, s tim ze me podvedla a potom se mnou dale byt uz nemuze. Snazil jsem se s ni komunikovat, ale dale mi neodpovida. Cele dny nedokazu myslet na nic jineho a nemam zadne odpovedi. Nic mě nebaví, jen ležím doma a premyslim o tom. Zkousel jsem vsechno co me drive bavilo, ale u niceho nevydrzim dele nez par minut. Vzdy jsem miloval jidlo, ale ted se neprinutim do vice nez jednoho jidla za den kvuli hladu. Jedine co mi na chvilku dokaze na chvilku odtrhnout mysl nekam jinam je alkohol, ale jsem si vedom ze to je cesta do pekel a poslednich par dni jsem si radeji zadny nedal. Tim je to pro me ale zase horsi. Nevidim zadnou cestu dal, na nic se netesim a jen doufam ze se mi ozve a vse bude zpatky jak bylo driv. Mam psychicky narocnou praci a zbyva mi 10 dni dovolene a pote se tam musim vratit. Pote bych mohl prijit i o praci a to je vse co mi zbyva Slysel jsem veci jako najit si nejaky konicek, ale nedokazi to. Nebo brat vsechno postupne a nemyslet zatim moc dopredu, ale to take nedokazu. Na sebevrazdu diky bohu nemyslim, ale na druhou stranu mam pocit ze muj zivot skoncil a nic z toho co jsem vzdy chtel uz na me neceka. Hrozne rad bych si nejak pomohl bez pomoci leku, pokud to nebude nezbytne nutne. Spatne spim a pak nahodne usinam pres den na unavu. Prijde mi ze mi bije srdce vice nez normalne a jako clovek co nikdy nebreci ted brecim neustale. Budu vdecny za nejakou radu či pomoc.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dokáži si představit, že vás rozchod po tak významném vztahu, navíc touto formou, mohl velice zranit a zbourat vaše plány do budoucna. Vyrovnat se s tak velkou změnou vyžaduje u většiny lidí určitý čas. V tomto období bývá vhodná strategie, považovat za úspěch, že je mi alespoň trochu snesitelněji. Nenechte se proto odradit, pokud vám aktivity místo dřívějšího nadšení, dávají "jen" chvilkový pocit "je mi o trochu líp". Jak sám uvádíte, alkohol a jiné drogy, mohou situaci komplikovat a zhoršovat. Smutek, nerozhodnost, neschopnost radovat se, pocity naštvání, zhoršený spánek či menší chuť k jídlu atd. mohou být součástí tohoto období. Pokud však mají takovou intenzitu, že vám znemožňují základní fungování (jídlo, spánek, péče o sebe a domácnost, práce) považuji za vhodné vyhledat odbornou pomoc. (Za dostatečný důvod bych považoval i fakt, že se domníváte, že pomoc potřebujete.) V první řadě bych považoval za vhodné, abyste navštívil psychologa či psychoterapeuta a situaci s ním probral. Můžete též navštívit krizové centrum, kde jsou služby bez objednání, nebo zavolat na linku důvěry. V případě, že ani s takovou pomocí nebudete zatím schopný zvládat nároky v práci, můžete se zkusit domluvit na vystavení pracovní neschopnosti se svým praktickým lékařem, případně psychiatrem. Přeji vám ať najdete vhodnou pomoc a doufám, že s odstupem času budete na toto období vzpomínat jako na velice těžké, které se vám však podařilo překonat.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, sama jsem několik rozchodů zažila a dokáži pochopit, jak bolestivou situaci prožíváte. Kdysi se se mnou nečekaně rozešel partner, na kterém mi velmi záleželo. Na jedné schůzce mi vysvětlil důvody, proč se mnou nemůže být, odešel, a pak již jsme se nikdy neviděli. Nemohla jsem tomu uvěřit, snažila jsem se ho kontaktovat, ale marně. Celou situaci jsem nechápala, říkala jsem si, jak se to mohlo tak najednou stát, trápila jsem se a měla pocit, že se mi zhroutila budoucnost. Přemýšlela jsem o důvodech, proč se se mnou rozešel, a po čase pochopila. Z jeho hlediska neměl náš vztah perspektivu a mně se podařilo tuto skutečnost přijmout a smířit se s ní. Tomu ovšem předcházelo cekem dlouhé bolestivé období, kdy jsem se musela s novou situací vypořádat. Špatně jsem spala, nic mě netěšilo. Tehdy jsem studovala, tak jsem se snažila soustředit na studium a s tím související každodenní povinnosti. Také jsem hledala útěchu u kamarádek, se kterými jsem svoje problémy rozebírala, vyslechla si různé názory a hlavně jsem nebyla sama. To mi hodně pomohlo. Myslím, že by Vám možná také pomohlo svěřit se někomu blízkému, nebo spíše vyhledat odbornou podporu psychologa/psychoterapeuta, s jehož asistencí byste mohl svoji situaci lépe zvládat. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam