Destruktivní myšlenky

Dobrý den. Poslední půl rok mi hlavou pořád probíhají hrozné představy, aniž by jsem chtěl, prostě z podvědomí mi najednou vyběhne představa jak někomu blízkému ubližuji. Nikdy by jsem nikomu neublížil a už vůbec ne někomu blízkému. Jenže naposledy se mi stalo, byli jsme venku a naše dcera (10 měsíců) se nám batolila u nohou a já najednou měl představu jak jsem do ní před všema ostatníma začal kopat. :-( to bylo asi poslední co mě nakoplo k tomu to začít řešit. Existuje nějaká rada jak s tímto bojovat nebo by jsem měl navštívit psychologa? Děkuji Jakub.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Jakube. Myšlenky, které popisujete, obvykle bývají důsledkem nepřiměřených obav, napětí, frustrace či celkového přetížení. Chápu, že vás to leká, obvykle však nebývají indikátorem toho, že od vás takové jednání hrozí (nemíváte-li potíže s agresivním chováním a jsou-li pro vás nepřijatelné). Některé postupy pro jejich zmírnění můžete vyzkoušet sám, nebude-li to stačit, bylo by vhodné vyhledat psychoterapeuta. Vhodným krokem může být zmapování si životní zátěže, hledání způsobů jak se s ní vyrovnávat a zkusit je zařadit do denního režimu. Otázky mohou znít, například: Co vás zatěžuje, trápí, štve ...? V jakých situacích se tyto myšlenky objevují? Souvisí to s pocity, že je toho na vás "moc" nebo jste unavený? Co je možno udělat pro snížení zátěže? A co pro průběžné uvolňování napětí? Co pomáhá, abyste se cítil dobře a byl spokojený? Velké části lidí prospívá dostatek fyzické aktivity (rekreační vytrvalostní sport - běh, kolo, plavání) a/ nebo cvičení typu jóga, tai-či. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S tímto typem myšlenek nemám osobní zkušenost, ale u svých klientů i zde v poradně jsem se s podobnými potížemi už setkala opakovaně. Tyto myšlenky rozhodně neznamenají, že jste zlý člověk, který by chtěl někomu ublížit. Chápu však, že vás tyto stavy znepokojují a je skvělé, že jste odhodlaný je řešit. Psycholog by vám mohl objasnit příčiny vašich destruktivních myšlenek i to, jak se s nimi lépe vypořádat a postupně najít znovu vnitřní klid. Přeji vám brzkou úlevu od toho, co vás takto trápí.


Zpět na seznam