Dotaz

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je hodně špatné když nerozeznávám realitu od snů. Zatím podle mě nejde o nic hrozného ale občas to děsí mojí rodinu když se je snažím přesvědčit o něčem co se nestalo. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bohužel bez více podrobností nemohu na Váš dotaz odpovědět lépe, než doporučit Vám konzultaci s Vaším praktickým lékařem, který Vás případně odkáže na vyšetření k psychiatrovi či neurologovi. Každopádně je skvělé, že o tom se svými rodiči hovoříte a rozhodně Vás podpořím hledat vysvětlení společně s nimi. Dojdete s nimi v takových případech nakonec ke shodě, zda se dané události staly, či byly pouze obsahem snů? Obecně lze říci, že není obvyklé, abychom neměli náhled na to, zda jsou naše sny realita či nikoliv. Bylo by dobré více zjistit, zda se nejedná o důsledek psychologických, neurologických či jiných obtíží. Je také ale možné, že Vás snový svět je jen velmi intenzivní a živý a s realitou se překrývá, že přijdete na to, že vše je úplně vpořádku a budete jen hledat cestu, jak se ve snění orientovat. K tomu se pak lze obrátit na psychologa. Přeji hodně štěstí.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Pokud se Vám úplně nestírá realita, řekla bych, že to nemusí být znepokojující. Zažila jsem v psychotickém stavu narušení vnímání reality. Člověk pak jedná výrazně odlišně a náhled na to získá někdy dost pozdě. Většinou až když je zaléčen. Vy ale vnímáte, že to jsou sny. Věřím v to, že někdo je více sugestibilní a sny ho mohou do určité míry pohltit. Přeji hezký den.


Zpět na seznam