Dotaz

Dobrý den, ráda bych se poradila, na koho se obrátit s výkyvy nálad. Nevim, co s tím. Ubližuji mě i okolí, jen v tu chvíli to nedokážu změnit. Mám dny, kdy se cítím veselá, šťastná a pak přijde období, jakoby bylo vše špatně a nemělo cenu se snažit. Dny, kdy brečím, nic mě netěší, ubližuji sama sobě. Jindy zase přijde pocit, jakoby mi bylo všechno jedno a mohla bych vše a nikdo ani nic by mě nemohl zastavit. Mám častěji náhlé návaly vzteku a agrese, které si často vybijím i na jiných, vvtočí mě i maličkosti. Nebo dny, kdy necítím nic. Mám problémy ve vztahu, práci, v rodině. Nikdo to nechápe. Často se uzavírám do sebe. Také mám strach s kýmkoli o čemkoli mluvit. Mám pocit, že vše co udělám bude špatně, že budou naštvaní, že otravuju apod. Mám kolem sebe lidi, kteří se ke mě chovají velmi nehezky a i přesto, že si v hlavě řeknu co jim chci říct, nebo jak se jim postavím, nedokážu to, protože se nechci hádat. Nevím už jak se dál poprat se všema těma myšlenkama a pocitama. Neustále myšlenky, co jsem komu udělala. Nenávidím svůj život, i když vím, že jsou lidi, kteří se mají hůř. Každý mi říká, že jsem mladá, mám život před sebou, mám krásný byt, nové auto, psa, atd. Pořád dokola. Nedochází jim jen to, že jsou to jen věci, kterými jsem myslela, že dosáhnu aspoň trochu štěstí, že se budu cítit líp. Přijde mi, jako bych nežila, ale jen přežívala..
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co píšete, považuji za pravděpodobné, že výkyvy nálad souvisí s tím, co v životě zažíváte – tedy nespokojeností, frustrací, konflikty, pocity bezmoci, problémy ve vztazích atd. Psychoterapie by vám pomohla se ve zdrojích těchto pocitů přesněji vyznat, zároveň vám i byla oporou v hledání způsobů jak situaci změnit či je lépe unést, tam kde změna není možná. Přeji, ať je vám brzy daří alespoň o kus lépe.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, na koho se obrátit s Vašimi výkyvy nálad, které jsou pro Vás natolik zlé, že ovlivňují Vaše vztahy s nejbližším okolím. Po přečtení celého Vašeho dotazu mě napadlo, že bych Vám doporučila obrátit se na psychologa. Výkyvy nálad mají svou příčinu a tak jak je popisujete, připomíná mi to mé vlastní prožitky v depresivních obdobích. Neumím svůj vztek ventilovat a obracím ho proti sobě. Ale prožívám dny podobně jako vy. Myslím si, že práce s psychologem by Vám pomohla pochopit, co stojí za Vašimi výkyvy nálad a nastartovala změnu k lepšímu. Navíc píšete, že máte okolo sebe lidi, kteří se k Vám chovají velmi nehezky. To je mi líto. I tam bych viděla prostor pro práci s odborníkem. Přinejmenším na tom, jak si nenechat ubližovat. Přeji Vám, abyste pomoc nalezla a dařilo se Vám lépe!


Zpět na seznam