dotaz na psychiku

Dobrý den poslední dobou mám dojem že se mi nedaří v rodinných vztazích vždycky když si potřebuji postěžovat nějakému rodinému příslušníkovi co se mi třeba kde co nelíbí na tom druhém tak je zle ten dotyčný vše řekne tomu druhému o kterém, si si chi postěžovat a pak je zle a prosím dotyšného ať nic mu neříká a přece vše řekne jako by to dělal naschvál a je mi z toho nanic a strašně moc to prož z každým z rodiny chci být zaboře a nějak to nefunguje prostě nemužu se jednomu nebo druhému svěřit co mě trápí vlastně nikomu z blízké rodiny jsem strašbně citlivý člověk a vše strašně moc prožívám prosím dokázali byste mi poradit? někdy bývám hodně vynervovaný a bojím se toho že se už nikdy nemužu svěřit blízkému příbuznému a myslím že jednou by to nemuselo dobře dopadnout nejvíc mi vadí když si ode mně pujčují finance někdy i velkou částku a vracejí každý měsíc po splátkách a trvá to strašně dlouho než mi dluh uplně splatí i o nich jsem se chtěl svěřit rodině ale nejde to vše se pak ve zle obrátí prosím napište mi na email nějakou užitečnou radu co se v takovém případě dá dělat? rád bych byl uplně v pohodě prosím odepiště je to pro mě moc a moc důležité děkuji pisatel v anonymitě.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v tom co píšete se objevuje několik témat a celkově by to vydalo na podrobnější rozhovor než je touto formou možný. Pokud naše odpověď nebude dostatečná, bylo by vhodné se obrátit na rodinnou poradnu nebo některou z linek důvěry. Chápu, že si někdy potřebujete "postěžovat" nebo posdílet trápení / nespokojenost s někým jiným. Tuto potřebu mívá řada lidí. Pokud to nemá skončit nepříjemnou situací je vhodné si vybírat s kým o tom mluvím a především se s tím komu si stěžuji domluvit: (1) zda ho mohu tímto zatěžovat a (2) zda od něj čekám v této věci nějaké jednání. Někteří si lidé se v takových situacích snaží spor urovnat nebo druhému pomoc a začínají problém řešit nebo urovnávat za něj, což může způsobit řadu nepříjemností - možná se tak děje i vám. Často bývá vhodnější probírat potíže v mezilidských vztazích s lidmi, kteří aktéry neznají nebo k nim alespoň nemají blízko. Co se týká půjčování peněz, není zřejmé co vás vede k jednání (půjčení peněz), s kterým jste následně nespokojen. Od toho se odvíjí možné způsoby řešení - např. učit se způsoby, jak odmítnout půjčku; najít někoho kdo vám pomůže finance spravovat a žádosti o půjčky odmítat; najít způsob uložení peněz, kde je jejich okamžité poskytnutí nemožné apod. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Z Vašeho dotazu vnímám touhu po blízkém vztahu s rodinnými příslušníky, kde se Vám podle Vás v poslední době nedaří. Napadá mě, že pokud si stěžujete jednomu blízkému na toho druhého, může mu vrtat hlavou, co asi říkáte o něm? Myslím si, že rodina vnímá kritiku sama na sebe velmi citlivě. Doporučila bych Vám změnit taktiku a místo stěžování si na druhé, požádat blízkého o radu, jak s druhými vycházet apod. Nebo ještě jinak, probrat to s kamarádem a rodinu kritikou nezatěžovat. Jako největší problém momentálně vnímáte to, jak si od Vás blízcí půjčují peníze a nevrací je tak, jak byste si přál. Jelikož jsou peníze Vaše a určujete tak podmínky půjčky, máte výhodu. Pokud z jakéhokoliv důvodu nejsou Vaše podmínky splněny, je naprosto samozřejmé, že Vám to vadí. Chcete-li peníze i nadále půjčovat a neřešit starosti s tím spojené, můžete najít nějakého odborníka přes finance, který Vám poradí, jak na to. Píšete, že jste velmi citlivý člověk. To pro mě znamená i zranitelný. Nejvíce mi v mé zranitelnosti pomohlo naučit se říkat "ne". S tím mi pomohla má psycholožka, čtení knih na toto téma a videa na YouTube. Přeji Vám, ať se Vám daří!


Zpět na seznam