Dusevni nemoc u tchyne

Dobry den, obracim se na Vas s dotazem, jakym zpusobem muzeme pomoci tchyni, ktera je dusevne nemocna. Bohuzel, tento fakt ona doposud neprijala.Je pevne presvedcena o tom, ze ona je naprosto v poradku a cele jeji okoli je divne.Bohuzel se za svuj zivot stihla rozhadat a ublizit uplne vsem, vc. jeji rodiny. Zije v predstavach, ze ji nekdo opakovane chodi do bytu( krade ji mouku, koreni, ponozky atd.), z daneho duvodu meni casto zamek. Neresi dulezite veci, nicmene smyslenym a nedulezitym vecem se venuje s velkou peclivosti. Urazi a terorizuje sousedy- v noci tluce kladivem do topeni, sproste vsechny urazi- oslovuje je lesbo atd. Frekvence stridani najemniku v okoli jejiho bytu je opravdu vysoka. V praci zavolala na kolegyni policii, byla presvedcena o tom, ze ji neco ukradla z kabelky (jako jedina ma svou kancelar, vedouci chtela eliminovat kontakt s kolegy). Obklikou se nam ji podarilo dostat k psychologovi, byla na jednom sezeni, pak rekla, ze je to blazen,a ze uz tam nepujde. Ja i partner jsme se snazili kontaktovat psychologa ( ja letos, partner pred mnoha lety). Obema nam bylo doporuceno, abychom si k psychologovi zasli my. Nicmene, si nemyslime, ze resenim je to, abychom pochopili jeji jednani a naucili se s tim zit… chceme, aby ona neubližovala sama sobe a hlavne svemu okoli. Je nejaka moznost, jak ji pomoci?Bohuzel, ona diky tomu, ze je pevne presvedcena o tom, ze ona neni ta co ublizuje, ale ta, ktere je ublizovano, tak diky tomu se casto dostava za hranu zakona
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Odpověď odborníka: Dobrý den, řešit situaci kterou popisujete, bohužel bývá značně obtížné a trvá dlouhou dobu, mnohdy i řadu let. Bludná přesvědčení tohoto typu mohou mít různé příčiny, včetně organických změn na mozku u tzv. stařeckých demencí či v důsledku jiných chronických onemocnění. Základem léčby je vždy podávání léků, snahy o psychologickou léčbu nemívají v této fázi efekt. Zásadní komplikací v organizaci léčby pak typicky bývá nedostatečný náhled na to, že se nejedná o realitu ale projevy nemoci. Bludy nebývá možné vyvrátit logickými argumenty, relativně úspěšnou strategií bývá postoj „věřím ti, že to tak vnímáš, ale já to vidím odlišně“. Velmi pravděpodobně se vám nepovede tchýni přesvědčit, aby vyhledala odbornou pomoc kvůli pocitům že jí ostatní škodí. Někdy bývá důvodem pro návštěvu psychiatra (či praktického lékaře) jiná problematika – např. potíže se spánkem, úzkosti, deprese a léčení hlavního psychiatrického onemocnění jde souběžně, pokud o těchto potížích lékař ví. Bylo by tedy vhodné, abyste s těmito problémy seznámili praktického lékaře ke kterému tchýně dochází a poradili se s ním o dalším postupu a možnostech. Možná se vám podaří společně vytvořit plán, jak tchýni motivovat k vyšetření pro zpřesnění diagnozy a následné léčbě. Abyste se s psychologem či psychiatrem poradili o vhodných strategiích přístupu k tchýni nepovažuji za špatný nápad – v osobním rozhovoru je předání informací snazší a efektivnější, než písemnou formou. Pokud ve vašem regionu existuje komunitní či terénní psychiatrická služba, například Centrum duševního zdraví, můžete se s nimi poradit o tom, v čem vás mohou podpořit. Co se týká léčby proti vůli pacienta, ta je možná jen v případech, kdy bezprostředně ohrožuje sebe nebo druhé – může se jednat o agresivní chování, ale například i o chování které hrozí způsobením požáru či závažnou zdravotní újmou. V takovém případě je vhodné přivolat záchranou službu, nebo se (pokud nehrozí prodlení) poradit s ošetřujícím lékařem - psychiatrem, praktikem. Není zřejmé, co myslíte „dostává se za hranu zákona“, tedy netuším, zda se teoreticky může jednat o případ, kdy soud může zvažovat nařízení ochranné léčby. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz je z těch, na které je takzvaně "každá rada drahá". Myslím to tak, že je opravdu velmi těžké přesvědčit někoho, že s ním něco není v pořádku a že by se měl poradit s odborníkem, pokud sám tento člověk nemá vůbec náhled na odlišnost svého chování. Zároveň pokud závažným způsobem neubližuje sobě nebo neohrožuje své okolí, nelze ji k léčbě nějak nutit. Nezbývá asi než se snažit s ní mluvit o tom, že o ni máte obavy a že by se jí samotné mohlo ulevit, pokud by si s někým promluvila o tom, co se jí děje. Jako peer pracovník však vím, jak je to těžké a že někdy nezbývá nic jiného, než "čekat, až se něco stane".. Pokud by byla na místě odborná pomoc, obrátila bych se asi spíše na psychiatra nežli na psychologa. K rozhovoru s psychologem musí opravdu být člověk motivovaný a odhodlaný něco se sebou dělat. Více nápomocná by v tomto případě mohla být intervence psychiatra, který by posoudil stav této paní a zvážil případnou medikaci. Přeji celé rodině hodně sil.


Zpět na seznam