Enkopreza

Dobrý den.Jiz druhým rokem řešíme s mým synkem enkoprezu a obtékání stolice s nekonečnými zacpami. Než chodil do skolky tak se to dalo zvládnout ale teď jak chodí do skolky tak už nám to přerůstá přes hlavu. Snaží se chodit na záchod ale většinou to nezvládne a několikrát denně má špinavé slipy a neustále trpí zácpou. Už jsme zoufalí protože učitelky už si také stěžují hodně coz chápu ale nevim jak synovi pomoct.Chape a ví že má chodit na záchod a zkouší to ale přes noc se skoro vždy vyprazdni do slipu a hodnekrat denně ukakava.Stravu jsme upravili i ve školce se mu líbí tak už nevíme co dále.Na sonu břicha nic nenašli a na vystreni rekta kvůli úniku se dost bojím proto že mám strach že po vystreni konečníku bude mít úplný blok ...měl ve 2 letech zácpu asi 9 dní a dost to bolelo a od té doby si to pamatuje ...prosím o radu a kontakt na někoho kdo to s námi probere a problém vyřeší..Moc děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu že taková situace je značně náročná pro vašeho syna i pro vás. Při řešení enkoprézy je vždy na místě se poradit s dětským lékařem a provést vyšetření která vyloučí somatickou příčinu. Zároveň je vhodné zavést dietní a režimová opatření, i s tím by vám měl dokázat poradit praktik. Z toho co píšete to vypadá, že že tyto kroky již běží. Pokud není zřejmá tělesná příčina potíží, je na místě obrátit se na dětského klinického psychologa. S kontakty vám opět může poradit praktik či další lékaři kterří mají syna v péči. Můžete použít internet nebo se obrátit na zdravotní pojišťovnu, která má adresář dětských klinických psychologů, s nimiž uzavřela smlouvu. Kromě toho mě napadá (a možná jste to již učinili), že je důležitá i informovanost učitelek ve školce. Pokud budou chápat, že jde o zdravotní problém který řešíte s odborníky, je menší riziko že bude docházet k situacím, které budou syna dále stresovat. Držím vám palce a přeji ať najdete vhodnou pomoc a podporu. Konkrétněji bohužel poradit nemohu, což je dáno formou této poradny, ale i tím, že se věnuji práci s dospělými a v této oblasti mám jen obecné znalosti.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Bohužel v této otázce nemám mnoho zkušeností, vlastně žádné. Sama za sebe bych se určitě poradila s dětským lékařem. Ten by měl vědět, co dál, jaké další vyšetření by byla vhodná. Je to nepříjemná situace. Chápu, že Vás to trápí. Ale jak jsem psala, sama bych to nechala na posouzení lékařem. Napadá mě i možnost, že je to z části psychické, a tak bych zkusila pedagogicko-psychologickou poradnu. Držím Vám palce, ať se situace co nejdříve vystříbří. Hezký den.


Zpět na seznam