Hypochondrie

Dobrý den, po prodělání Covid-19 se u mě vyskytly zvláštní symptomy. Četla jsem už článek o derealizaci v souvislosti s covidem, který byl napsán před pár dny. Vzhledem k tomu, že mám také silné bolesti hlavy, motání, zvláštní vnímání reality po covidu, často zývám ani nevím proč a jsem unavená začala jsem hledat nemoci na internetu. Strašně se bojím, že mohu mít nějakou nevyléčitelnou nemoc například Creutzfeldt-Jakobovu o které sem si nedávno přečetla. Vím, že je to asi vysoce nepravděpodobné, ale přijde mi že to tak mám pokaždé, co si o něčem podobném přečtu. Nechci zemřít, je mi teprve 18. Děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Covid, stejně jako další infekční onemocnění mají přímo i nepřímo vliv na tělesné pochody i naši psychiku. Řada lidí například prožívání 1-2 dny příznaky podobné depresi při nástupu chřipkového onemocnění. Svou roli pak sehrává i únava a rozkolísání organismu po prodělané (či doznívající) infekci. Na druhou stranu nalézání příznaků nemoci o které si přečtu, je charakteristické pro úzkostné stavy. Ty nemusí být automaticky vnímáno jako projev nemoci – v průběhu života se s nimi setká těměř každý, psychology a lékaře nevyjímaje. Doporučil bych vám, ať si dopřejete čas na rekonvalescenci. Pokud budou tělesné potíže či obavy přetrvávat, proberte je se svým praktickým lékařem. Podporou ve zmírňování a prevenci úzkostí je vyvážený životní styl, smysluplná náplň dne včetně sociálních kontaktů a tělesný pohyb. Velmi efektivní bývají relaxační techniky případně cvičení jógy, tai-či. Při dlouhodobějších projevech úzkosti pak byla na místě návštěva psychologa či psychoterapeuta. Ať se vám daří!
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Cením si Vašeho dotazu. Internet je plný informací, ale člověk k nim musí být obezřetný a kritický. Creutzfeld-Jakobova choroba je velice vzácná a je nepravděpodobné, že jí trpíte. Myslím si, že covid může mít na kondici vliv. Asi po něm mohou zůstat určité obtíže. Je to jenom přece zásah do organismu. Ale upřímně věřím, že časem odezní. Pokud Vás ale příznaky natolik obtěžují, že nemůžete každodenně fungovat, možná bych zvážila návštěvu praktického lékaře a poradila bych se s ním. Přeji hezký den.


Zpět na seznam