Hypochondrie

Dobrý den,mám problém co se týče hypochondrie.Už to bude třetí rok,kdy navštěvuji psychiatrii a užívám Zoloft(při úzkostech i Neurol).Mým problémem byly ze začátku pouze úzkosti.Ale od srpna,už je Hypochondrie neúnosná.Původně jsem se na začátku roku 2021 úzkostí zbavila a i Zoloft jsem vysadila.A až do srpna jsem byla absolutně v pořádku. Ale od dovolené je každý malý příznak tou nejhorší věcí a já se každý den stresuji, že můžu umřít. Je mi hloupé neustále chodit k lékaři. A můj problém je v tom,že bych potřebovala od někoho ujištění, že se mi nemůže nic stát.Můj strach se neustále točí kolem toho,že můžu mít mrtvici nebo infarkt.Teď mám problém dojít i do školy,protože se ve škole bojím,že umřu.Zřejmě se jedná o banální strach,jelikož je mi 17,mám vcelku normální tlak(asi 110/65),nemám žádný problém se srdcem,či s cévami,nejsem obézní-Jím zdravé(I když si aspoň kousek čokolády vždycky dám),nekouřím,nepiju a oproti mým vrstevníkům vlastně žiju zdravě. Možná mám méně pohybu než ostatní ale každý týden jdu alespoň jednou na velkou procházku a samozřejmě mám spoustu stresu.Už nevím kde mám hledat ujištění. Kdyby mě paní doktorka ujistila,že nedostanu mrtvici ani infarkt,vyberu si něco jiného a budu potřebovat nové ujištění.Paní psycholožku i psychiatričku mám jednou měsíčně.Neměli byste pro mě nějakou radu jak se s hypochondrií vyrovnat?Už jsem opravdu zoufalá a tato duševní porucha značně ovlivňuje kvalitu mého života.Děkuji,za jakoukoli radu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bezpochyby je dobře, že užíváte antidepresiva a navštěvujete psycholožku. Za užitečné považuji i to, že hledáte způsoby, jak potíže lépe zvládnout. Za zásadní považuji, že řešení neleží v dostatečném ujištění (to nikdy nefunguje dlouhodobě, častěji to naopak vede k nutnosti častějšího ujišťování), ale v pochopení zdrojů úzkostí (kdy je to lepší a kdy horší) a především osvojení způsobů, jak takové úzkosti zmírnit a zvládat. Pokud dosavadní léčebný postup nevede k dostatečnému zlepšení, bylo by vhodné to s psychiatrem i psycholožkou probrat a hledat možná řešení. Vědí toho o vás (i místních možnostech) více než já. Obecně lze uvažovat o úpravě medikace. Dále by bylo vhodné zvýšit objem psychoterapie (1x měsíčně je opravdu nízká frekvence, což někdy bohužel bývá způsobeno nedostatečnou kapacitou péče). Velmi užitečné bývá osvojení relaxačních technik, které pomáhají úzkosti snížit a zvládnout (s tím by vám měl poradit psycholog). Z běžných cvičení mívají podobný účinek jóga nebo tai-či. Pokud se problémy nebude dařit zvládnout běžnou ambulantní péčí, je na místě zvážit vyšší intenzitu za využití denního stacionáře (člověk spí doma a místo do školy/ práce dochází do psychoterapeutického programu) nebo psychoterapeutického pobytu. Držím vám palce a věřím, že najdete účinnou pomoc.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Vnímám, že jste v nepříjemném stavu, který Vás omezuje. Ale myslím, že je dobré, že si to uvědomujete a cíleně s tím chcete pracovat. Je také dobré, že jste v péči lékaře, ale i psychologa. Myslím, že právě ten by mohl pomoci. Určitě bych toto téma aktivně na sezení probírala. Píšete o úzkostech, ty mohou hypochondrii zhoršovat i vyvolávat. Sama úzkostmi trpím a pomáhá mi na ně medikace. Dále používám ve vypjatých situacích určité meditace, pracuji s dechem, zklidňuje to. Někdy si píši motivující a povzbuzující vzkazy a pak si je nahlas čtu. Pomáhá mi to si uvědomit situaci, zbavit se strachu z neznáma. Ale samozřejmě každému vyhovuje něco jiného. Ještě jednou, je dobré, že si svůj stav uvědomujete. O to lépe s ním můžete bojovat. Přeji hezký den.


Zpět na seznam