Internát

Dobrý den. Je mi 15 let a za nějaký týden mě čeká nastoupení na novou střední školu, takže i na internát. Na školu se moc těším, ale od malička mám problémy s usínáním. Stejně tak nemám ráda změny, jsem introvert, nad vším hrozně moc přemýšlím a jsem velký mamánek. S pár lidma se tam znám, ale vyděli jsme se možná tak dvakrát. Nedokážu si představit teď odejít z domu a začít "nový život" tím, že budu každou neděli odjíždět na inernát. Nevím, jestli to zvládnu a proto se ptám, co mám dělat pro to, abych tam zvládla vklidu usnout a nemyslet na to, že jsem daleko od domova a rodiny, než si na to všechno zvyknu. Mám z toho všeho hrozné stresy už teď a ne jednou jsem kvůli tomu brečela. Předem děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, změna která vás čeká bývá náročná pro řadu lidí, tím spíše že se týká více oblastí (nová škola, nový kolektiv, částečně nové bydlení) a je to první taková zkušenost. Každému v takových situacích pomáhá něco jiného a možná pro vás bude užitečné vyzkoušet různé způsoby či sdílet tyto „fígle“ se spolužačkami, až se lépe poznáte. Prospěšné bývá „zabydlet se“ tedy uspořádat si prostředí tak, abyste se v něm cítila co nejvíc doma. Může k tomu pomoc oblíbený hrníček, plakát či obrázek, vlastní polštář, květina, knížky apod. Usínání mohou napomoci pravidelné „rituály“, které vás na to naladí – sprcha, četba, relaxační cvičení, psaní deníku.. Na stesk bývá prospěšná činnost, která přesměruje myšlenky jiným směrem – ruční práce, četba, křížovky, rozhovor s někým dalším. Uvidíte, zda a v jaké podobě vám v tom bude pomáhat kontakt s rodinou (to může zároveň stesk vyvolávat a brát kapacitu na vztahy se spolubydlícími). O těchto potřebách a zjištěních by bylo vhodné rodinu informovat a požádat je o vhodnou formu podpory. Držím vám palce a přeji, ať brzy objevíte způsoby, které pomohou cítit se v novém prostředí dobře.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za dotaz do naší poradny. Píšete o svých obavách před nadcházejícím náročným obdobím spojeným s nástupem do nové školy a s pobytem v internátu. Zkusila bych odbourat co nejvíce "neznámých", např. navštívit předem prostředí budoucího pobytu s někým blízkým, projít si okolí školy a internátu a co půjde zařídit ještě před nástupem na školu. Stýskat se Vám bude nejvíce ze začátku, než si na nové prostředí zvyknete a seznámíte se s kamarádkami. Domluvte si nějakou formu komunikace s blízkými doma, která by Vám vyhovovala. Např. volání, videohovory nebo emaily. Ať se můžete na své blízké obrátit tak často, jak budete potřebovat. Možná to ani nebude nutné a bude Vám dobře i tak, ale může to zmírnit Vaše obavy. Ať se Vám daří!


Zpět na seznam