Jak mluvit s neteří

Dobrý den, Měla bych asi spoustu otázek, ale hlavní s čím bych chtěla poradit, jak mluvit s mou 7 letou neteří, jejíž maminka má bipolární poruchu a včera se pokusila o sebevraždu, spolikala léky. Udělala to, když se byl manžel s dcerou projit. A jak mluvit i s tou švagrovou. Nikdy nevím jaké volit slova.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vaše otázka je pochopitelná, ale vydala by na obšírnou diskusi, spíše než na pár univerzílních rad. Co se týká neteře, je vhodné navázat na to, co ví a co viděla. Je dobré nelhat, zároveň však řada detailů může být těžko pochopitelná (ostatně i pro řadu dospělých) či zbytečně zatěžující. Soustředil bych se spíše na popis vnějšího stavu ("mámě se udělalo špatně po lécích"), následné kroky a perspektivu ("teď je potřeba aby byla v nemocnici .. pracuje se na tom aby jí zase bylo dobře a mohla jít domů .. možná nebude nějakou dobu úplně fit .. ale časem by to mělo být jako dřív"). Na toto téma je dostupných několik příruček, je též možné se poradit s psychologem nebo na lince důvěry. V přístupu ke švagrové doporučuji otevřený a respektující přístup. Snažit se pochopit její prožívání a potřeby, pokud o nich bude mluvit. Nevnucovat "správné" postupy, vlastní názory a postoje. Nabídnout (ideálně se zeptat, zda o ně stojí), ale nenutit. Užitečná bývá otevřená komunikace o komunikaci - "zda a jak se o tom bavit" (např. "když bys o tom chtěla mluvit, můžeš ale nemusíš .... přemýšlím, zda se hodí abych se na todle ptala.. ..nevím jaké slovo k tomu použít, můžu tomu říkat xxx .. ?". ). Držím vám palce!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Pokusím se vám jako peer poradce odpovědět tak, jak to cítím a jak bych asi na vašem místě jednala já. Co se týče neteře - asi bych se snažila ji především ujistit, že ji má maminka moc ráda, ale že mamince někdy není dobře a potřebuje hodně odpočívat. V sedmi letech už dítě hodně věcí vnímá a myslím si, že to nejhorší pro ni může bát strach a nejistota - proto bych se snažila ji co nejvíc uklidňovat a ujišťovat a třeba s ní něco podniknout a přivést ji na jiné myšlenky. V rozhovorech se švagrovou bych byla hlavně autentická. Žádné falešné utěšování, ale také se nevyhýbat tomu, co se děje. Zajímat se o to, co prožívá, vyjádřit blízkost a podporu, snažit se ji motivovat ke spolupráci v léčbě. Pokud je nyní po pokusu o sebevraždu, jedná se o vážný stav a je třeba, aby její psychiatr rozhodl, co dál. Nyní možná ani není schopna moc vnímat, co jí říkáte. Ale až se jí uleví, bude dobré ji podpořit ve všem, co ji baví, co ji těší, co jí v životě dává smysl. Přeji celé vaší rodině mnoho sil a hodně štěstí!


Zpět na seznam