jak pomoci druhému?

Dobrý den, je mi 40 a poznal jsem ženu (40), na které mi záleží. Obávám se ale, že by mohla trpět depresí. Příčinou jejích stavů je asi nedávný (před 9 měsíci) rozvod po několikaletém paralelním vztahu jejího manžela. Jejich manželství trvalo 20 let! Dovolila mi, jako téměř nikomu (podle jejích slov) přiblížit se a sdílet, co jí trápí. Sama o sobě tvrdí, že její život končí, že už nebude nikdy šťastná, že je ošklivá (to proto, že jí to jistým způsobem léta její ex vtloukal do hlavy), přitom pro mě i okolí (jak se svěřila) je nádherná a mnohokrát to i slyšela. I tak to ale nakonec popře. Její nálady mají výkyvy, chvíli je velmi přítulná, chvíli odbíhá a pláče, pak se za to omlouvá. Já sám jsem si prošel těžkým rozvodem, ale myslím, že jsem to díky pánům Kli meš a Chá ba překonal. Nyní se snažím aplikovat své znalosti i na ní, ale nejsem psycholog. Ona vše velmi oceňuje, nešetří díky. Občasný kontakt se mnou neodmítá, spíše ho i vyhledává a já bych si přirozeně přál jí pomoci. Prý navštívila i několik poradců, ale všichni jí přišli strojení, jen sypali poučky, které jsou známé z webů. Chtěl bych jí alespoň vrátit sebedůvěru, aby se později mohla zdravě rozhodnout, co se mnou. Vzhledem k velké vzdálenosti nejsem schopen být u ní často a nerad bych jí situaci ještě víc komplikoval, protože cítím, že nejsem daleko od zamilovanosti, proto prosím o radu, jak jí být nápomocen a jak jí případně přimět navštívit odbornou pomoc. Děkuji předem za váš čas.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co píšete se mi zdá, že děláte co je vhodné - snažíte se podpořit, povzbudit, zřejmě otevřeně mluvíte i o své zkušenosti z podobné situace (zde je dobré mít na paměti, že každému může k vyrovnání pomáhat něco jiného). Je pravděpodobné, že vaše známá potřebuje více času pro to, aby se s minulostí vyrovnala a začala mít kapacitu na navázání nového partnerského vztahu. Souhlasím s vámi, že by jí mohla pomoci psychoterapie - což je způsob jak lépe pochopit co se mi děje a hledání způsobů jak s tím dále zacházet, nikoli "univerzální rady a poučky" o které na základě zkušenosti nestojí. Nemyslím že je vhodné se jí k tomu snažit "přimět" - je to její rozhodnutí, nicméně vy jí to můžete doporučit či jí v tom podpořit. Dále mě napadalo, že oběma i vašemu vztahu (ať již bude partnerský či kamarádský) můžete přispět tím, že budete "stabilním bodem". Vaše přizpůsobování se jejím proměnlivým potřebám může vést k řadě napětí, nejistot a kolizí. Pokud však budete schopen nastavit hranice vztahu a kontaktu tak, aby to pro vás bylo dobře přijatelné, a případné další kroky směrem k partnerskému vztahu budou spíše nabídkou, kterou je možno přijmout či odmítnout (nikoli tlakem), snížíte šanci na další vztahové zranění vás obou. Přeji hodně štěstí
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, my děkujeme za dotaz. Po jeho přečtení mě napadly dvě věci. První je, jestli náhodou se u ní nejedná o trauma, nějaké psychické zranění. Mám pocit, že něčím takovým si žena, kterou byste si možná rád naklonil, asi prošla, respektive prochází. Tím nijak nechci znevažovat tu úvahu o depresi, i ta může být správná. Ta druhá věc je psychoterapie, způsob léčby, který by jí mohl vyhovovat. Je jen škoda, že má špatné zkušenosti s terapeuty, respektive poradci, jak píšete. Zkusila bych najít kvalitního terapeuta, třeba podle referencí někoho z vašich známých, blízkých a podpořila ji v jeho návštěvě. Tedy pokud to hloubka důvěry mezi vámi dovolí. Můžete jít třeba napoprvé společně, nebo naopak zjistíte, že bude potřebovat soukromí. Myslím, že to chce čas. Taky se domnívám, že se může stát, že se paní bude zotavovat dlouho a že pro vás to bude tak trochu zkouška trpělivosti, že se možná úplně nevyplatí na ni tlačit. Přeji vám, ať se vám ve vztahu k ní daří.


Zpět na seznam