Je mi nepříjemná fyzická přítomnost kamaráda.

Dobrý den. Je mi 17 a mám nepříjemný problém s mým nejlepším kamarádem, který je o necelý rok mladší. Ten spočívá v tom, že nedokážu vystát jeho přítomnost. Z nějakého důvodu se vedle něho cítím nepříjemně a neklidně. Když spolu ale komunikujeme přes internet, jak jsme se i seznámili, nemám žádný problém. Přitom mi nikdy nic neudělal a mám k němu naprostou důvěru. Moc ráda bych se tohoto problému zbavila, je to fajn kluk, nebýt tohoto problému, tak si s ním dokážu i představit vztah. Předem děkuju za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, zda je nám s někým příjemné nebo nepříjemné být je z části založené na jevech které si uvědomujeme a zkušenosti s ním. Roli však hrají i neuvědomované a instinktivní vjemy, přenesené zkušenosti z jiných situací, první dojem (schematizace, stereotyp, haló efekt..) někdy to celé schováváme do kategorie "intuice". Obvykle, jak přibývá bezprostřední zkušenosti s dotyčným, ubývá těchto hůře uchopitelných vjemů. Může pomoci, všímat si, co nás na chování člověka zneklidňuje, v jakých je to situacích atd. Mnohdy nás však intuice správně upozorňuje, že něco "neladí" a je na místě být ostražitý a chránit se - například, když není v souladu viditelné chování nebo emoce s tím co je verbálně sdělováno. Jindy to však může být pouhá reakce na něco nezvyklého (např. neobvyklý hlas, zvláštní držení těla, řečová vada, vzezření ..), za co dotyčný nemůže a nesouvisí to s jeho charakterem. Zdá se mi, že máte v zásadě 2 možnosti. Buď rozvíjet jen kontakt který je pro vás bezproblémový - tedy na dálku. Nebo se zkoušet dál vídat, zkoušet si uvědomit, co je to zneklidňující a čekat, jak se vnímání kamaráda vyvine. V tomto případě je však dobré mít otevřené různé varianty a netlačit se do jedné z nich. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Podobnou situaci už jsem také zažila a myslím si, že pokud nás někdo pouhou svou fyzickou přítomností něčím silně odpuzuje, je velmi těžké to nějak změnit. Zda máme z blízkosti druhého člověka dobrý nebo špatný pocit je nějak dané celkovou chemií mezi námi. A asi je jen těžko možné to nějak změnit vůlí. Pokud je vám online komunikace milejší, za sebe bych se toho asi držela a dávala jí přednost. Možná si o tom s dotyčným chlapcem můžete zkusit promluvit, ale je to tak ošemetná věc, že opravdu nevím, zda je možné to řešit nějakou domluvou. A zvláště v partnerském vztahu si blízkost bez přitažlivosti ani neumím představit. Ať se vám vše daří a je vám s vašimi přáteli dobře.


Zpět na seznam