Jsem nemocná?

Dobrý den, Je mi skoro 16let a něco se semnou stále děje .. v hlavě se mi ozývá několik hlasů , často jim pomocí myšlenek odpovím .... Často jsem unavená a mám depresi ... Když jsem někde ve společnosti nebo s rodinou delší dobu jako třeba 2-4h začne mě bolet hlava a potřebuju být sama , zamknout se v pokoji a myšlenkově odpovídat těm hlasům .... Často se mi stává ,že když vidím nějakého člověka nebo i zvíře , třeba jen na fotce tak se okamžitě stane mým "společníkem" se kterým můžu komunikovat díky myšlenek a někdy i nahlas , probírám s nimi cokoliv... Někdo je v mé hlavě chvíli ale někteří už třeba i 5let ... Hodně mi to ovlivňuje školu , protože se nemůžu soustředit. Docela často se mi stává že nevnímám realitu , prostě uteču myšlenkově úplně někam jinam. A taky mám nutkání k sebepoškozování , je to tím že se nenávidím a když se něco stane tak často dávám vinu sobě .Ještě jsem to nikomu nesdělila , protože si myslím že by mě nebrali vážně a nejsem moc otevřený člověk ....
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co popisujete je zřejmé, že se vám nežije snadno a dost se tím trápíte. Komunikace s neexistujícími bytostmi, zvláště pokud je součástí častějšího unikání z reality do fantazijního světa, může být důsledkem toho, že se v běžném životě necítíte dobře a toto byl jeden ze způsobů, který vám pomáhal se s tím vyrovnat. Zároveň však sebou v současné době nese i to, že přispívá vašemu osaměni a potížím v běžném světě. Jsou i další možná vysvětlení (méně pravděpodobná), nicméně bez osobní konzultace s odborníkem nepovažuji za přínosné je zde rozvádět. Pro řešení těchto obtíží a hledání způsobů, jak váš život zlepšit by bylo vhodné navštívit psychologa či psychiatra. Pokud míváte potíže odlišovat co je fantazie a co realita, doporučoval bych konzultaci co nejdříve. Jestli v řešení svých problémů nemůžete získat podporu u rodičů, zkuste hledat mezi dalšími dospělými, kterým byste mohla důvěřovat - například u školního psychologa, jiného příbuzného, vstřícného učitele atd. Můžete též zavolat na Linku bezpečí a probrat pro začátek své potíže alespoň telefonicky. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, za potíže, které popisujete, se rozhodně nemusíte stydět, nejste sama, kdo něco podobného prožívá. Na vašem místě bych vyhledala lékaře – psychiatra, aby posoudil, o co jde a co s tím. Já osobně mám zkušenost s depresemi a mívala jsem i sklony sama sebe obviňovat, příliš si sama sebe nevážit – a z toho vyplývalo mnoho duševního utrpení, které jsem zažívala. V tomto mi velmi pomohla psychoterapie, rozhovory, ve kterých jsem se postupně naučila mít na sebe daleko laskavější pohled. Tím, že jsem se naučila víc si vážit sama sebe, se mi začalo celkově daleko lépe žít a zdaleka tolik nepropadat depresím a úzkostem. Jsem přesvědčená, že i vy byste s pomocí terapeuta mohla přestat sama sebe nenávidět a naopak se mít zdravě ráda. Věřte, že pak se člověku daří ve všem mnohem lépe. Moc vám držím palce, ať se doberete pomoci.


Zpět na seznam