Kdo jsem?

Dobry den. Je mi aktualne 31 let. V nedavne dobe jsem si uvedomila, ze mam opravdu veliky problem, ze si cely zivot neco nalhavam. Uz od detstvi zivotem jen proplouvam. Nic me nebavi, nemam zadne zajmy, zadne kamarady a s rodinou si nerozumim. Nemam zadne emoce a nejsem schopna rozumet okolnimu svetu. Cely zivot jsem neco jen predstirala, abych zapadla mezi ostatni, proto nevim, kdo jsem. Sice se mi v zivote horko tezko podarilo vystudovat stredni skolu a vysokou skolu, ale nejak moc me to nebavilo a studovala jsem jen z povinnosti. Nic ze skoly nevim. Vzdycky jsem se naucila jen na testy a pak vsechno vypustila z hlavy. Jsem dost sobecky clovek, ktery myslel jen na sebe a litoval se a na ostatni kaslal a myslela jsem si o ostatnich jen to nejhorsi a svadela vsechno na ostatni. Proc se mi v zivote nedari a proc jsem nespokojena. Nebavi me takhle zit, casto myslim na smrt, ale nejsem schopna si ublizit. Nejsem schopna ani vydrzet v nejake praci. Vydrzim vsude tak max rok. Rukama delat neumim a hlavou taky ne. Aktualne jsem bez prace, v noci skoro nespim (spim tak max 2 hodiny), mam zdravotni problemy, protoze se nemam rada, tak hladovim, pak me boli bricho, aktualne i podbrisek a prsa, protoze jsem hladovenim zhubla v kratke dobe pres 10 kilo. Nevim co se sebou. Muzu se nejak zmenit? Nebo jsem sociopat? Muzu nekdy vest relativne normalni zivot? Kde zacit? Dekuji za pripadnou odpoved. R
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pozitivní východisko vidím v tom, že si problémy uvědomujete, chcete to změnit a hledáte způsob jak toho dosáhnout. Zároveň mě napadá, zda se nehodnotíte příliš přísně a přemýšlím nad tím, co umíte, dokážete, jaké jsou vaše silné stránky. Obecně mohu říct, že prostřednictvím psychoterapie, zvláště intenzivní (např. denní stacionář) nebo dlouhodobé lze dosáhnout velkých posunů a změn. Sám jsem poznal řadu klientů, jejichž potíže byly pravděpodobně podobné těm vašim a kterým se postupně podařilo změnit sebe i svůj život tak, že nyní žijí spokojeně včetně práce a funkčních mezilidských vztahů. Za první vhodné kroky bych ve vašem případě považoval především stabilizaci spánku, jídla i dalších tělesných potíží, které zmiňujete. Bez toho vám na další změny nezbyde síla ani kapacita. Pokud potíže s jídlem a spánkem trvají více než cca týden, je na místě zvážit psychiatrickou medikaci, která se stabilizací pomůže. Aź v dalším kroce je vhodné zahájit psychoterapii. Doporučil bych vám tedy, abyste navštívila psychiatra a domluvila se na dalším postupu a možnostech. Pokud bude v psychiatrické ambulanci příliš dlouhá objednací lhůta, můžete využít některého z krizových center nebo psychiatrické pohotovosti v nemocnici. Pro další informace, kontakty i základní podporu můžete též zavolat na některou z telefonních linek důvěry. Držím palce!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Na základě dotazu nelze na dálku odhadovat, jaké potíže vás trápí a co přesně by vám pomohlo. Věřím však, že by vás výrazným způsobem mohly posunout rozhovory s psychoterapeutem. Já sama mám s terapií letité zkušenosti a velmi mi pomohla uspořádat si myšlenky o tom, kdo jsem, co v životě chci a jak toho mohu dosáhnout. Terapie mi pomohla lépe porozumět vlastním pocitům, emočním reakcím, svému chování. Člověk si během terapie může mnohé uvědomit a některé své postoje změnit. Je to velmi užitečná investice do vlastního života a do vlastní budoucnosti. Taková je alespoň moje osobní zkušenost. Kromě psychoterapeutické podpory lze samozřejmě zvážit i návštěvu u psychiatra, který by mohl posoudit, zda by vám byla ku prospěchu nějaká forma medikace. Hledání odpovědi na otázku "kdo jsem?" je dlouhodobý proces. Přeji vám tedy mnoho sil a vytrvalosti při nacházení odpovědí.


Zpět na seznam