Komunikace

Dobrý den, měla bych dotaz. Mám problém mluvit s lidmi, zvlášť v kolektivu, kdy všechny oči míří jenom na mě. Často také nevím o čem se bavit s lidmi. Když jsem nervózní špatně formuluju věty. Chtěla bych se zeptat, jestli je nějaká metoda, která by mi mohla pomoci v lepší komunikaci. Předem děkuji za odpověď, S.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, s vámi popisovanými potížemi, běžně označovanými jako "tréma", se potýká řada lidí. Zdá se mi, že častější bývají u lidí spíše introvertních, nejistých či s nižší mírou sebedůvěry. Ke zlepšení obvykle vede trénink - tedy (zčásti i cílené) vystavování se těmto situacím, přičemž je vhodné postupovat od méně náročných k náročnějším. Pomůckou může být sestavení "hitparády" - žebříčku, kde budou situace seřazeny podle subjektivní obtížnosti. K náročnějším bývá vhodné přistoupit po dostatečném zvládnutí předchozího stupně, protože ke zlepšení spíše vede opakovaně zažívaný úspěch, zatímco neúspěch může vznikající sebedůvěru zpochybnit. Existuje i radikálně jiný přístup (říká se mu expozice), který začíná již značně složitou situací, výsledkem pak může být že dotyčný situaci buď zvládne, nebo zjistí, že se ani při nezvládnutí nic hrozného nestane (snad kromě pocitů trapnosti) - důležité v tom však je ze situace neutéct, protože to by vedlo k posílení nežádoucích vzorců myšlení a chování. Méně specificky pak mohou pomoci techniky k uvolnění napětí a úzkosti (zklidňující dýchání, realaxace) a celková práce na zvýšení sebevědomí. Kromě kurzů komunikace či asertivity, mohou být prospěšné i jiné činnosti či zájmové aktivity, kde tyto dovednosti uplatňujeme - např. divadelní kroužek nebo jakákoli diskuse či přednáška, do které se zapojíme.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, také jsem mívala problémy mluvit před větší skupinou lidí (a někdy trému mám i nyní) a vím, jak je to nepříjemné. V současné době existuje řada kurzů, které pomáhají zlepšit komunikaci pomocí různých metod. Jsou to kury komunikace, kurzy komunikačních dovedností, kurzy efektivní komunikace apod. Myslím, že by neměl být problém najít si kurz, jehož zaměření by Vám vyhovovalo a pomohlo. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam