Kousání nehtů

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jestli je u mě potřeba si najít odbornou pomoc. Dlouhodobě mě trápí kousání si nehtů, v životě jsem si na rukou nepotřebovala nehty stříhat, protože je mám od mala, tak okousané, že by tam nebylo prakticky co ustřihnout. I když mi přijde, že jsem v klidu, bez stresu, stejně si je koušu. Nepřijde mi, že by se jednalo o zlozvyk, nezabírá mi si nehty nalakovat, potřít speciálním lakem proti kousání, gelové nehty apod., přijde mi, že jsem fakt vyzkoušela vše, jak se toho zbavit, ale nic nefunguje. V práci bych potřebovala, aby moje nehty vypadaly dobře, ale já nezvládám si je neokousat, hned když je možnost. Nevím, co by u mě mohl být spouštěč kousání, myslela jsem, že je to stres, ale okoušu si je i u sledování TV nebo čtení knížky. Je v pořádku toto řešit s odborníkem? Děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste vyzkoušela řadu svépomocných postupů s nedostatečným efektem, je zcela v pořádku, že se chcete poradit s odborníkem. Z vašeho popisu se zdá, že okusování je z velké části automatizované chování, které uniká vědomé kontrole. V tom by vám mohl poradit psycholog či psychoterapeut. AŤ se vám daří!
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, zda je v pořádku požádat o radu odborníka kvůli zlozvyku, ve Vašem případě kousání nehtů. Vzhledem k tomu, že už jste vyzkoušela mnoho metod, jak se zlozvyku zbavit, a nic nepomohlo, nebránila bych se požádat o pomoc odborníka. Dříve, když jsem tápala, zda už je problém dost "významný" na to, abych navštívila odborníka, byla jsem už za hranicí svých sil a vrátit se do formy bylo hodně náročné. Kdybych si mohla zpětně poradit, poslala bych se k odborníkovi už dřív. Protože když mám problém, má svůj původ i své řešení. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam