kožní problémy a úzkost

Dobrý den, už od puberty trpím pocitem méněcennosti kvůli svojí citlivé kůži a alergiím (akné). Jsem k sobě hodně kritická a ostatní lidé mi připadají lepší než jsem já. Zkoušela jsem různé způsoby léčby od kožních doktorů, přes alternativu, psychology, kouče, astrology atd...myslím si že můj problém je psychosomatický. Moje kůže je tak citlivá že nemůžu používat běžnou kosmetiku ani kosmetiku z lékárny...dřív jsem to docela dobře maskovala makeupem a korektorem ale teď mám kůži tak podrážděnou že ani ten nemůžu používat...nechci kvůli tomu chodit ven ani mezi lidi. Ruším schůzky, odkládám cvičení, přestala jsem chodit do práce a nejsem schopná si najít jinou...stydím se za to jak vypadám...mám z toho úzkosti až deprese. Nevím na koho se obrátit, hledám psychologa, psychiatra který se zabývá úzkostí spojenou s kožní problematikou...děkuji za radu :)
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, při řešení takového typu obtiží o kterém píšete je určitě vhodné myslet jak na psychickou tak somatickou část problematiky. Nemusí to však nutně znamenat že je péče poskytována jedním odborníkem. Ve vašem případě bych především doporučoval psychoterapeuta či psychologa. Aby byl psychosomaticky zaměřený je sice výhodné, nicméně, zvláště pokud nikoho takového nemáte v dosahu, nepovažuji to za nezbytné. Pro případné ovlivnění vašich úzkostných či depresivních příznaků léky by bylo třeba navštívit psychiatra - u něj nepovažuji psychosomatické zaměření za významné kriterium. Přeji hodně štěstí
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, píšete, že trpíte kožními potížemi ve spojení s psychickými problémy. Depresí, úzkostmi, pocity méněcennosti. Píšete také, že vám brání v běžném sociálním kontaktu včetně docházení do zaměstnání. Pokud jde o psychologa se specializací na kožní problémy, nevím o žádném. Ale existují dermatologické ambulance, které se specializují na psychosomatiku. Vůbec, propojení kožních a psychických obtíží není zas tak neobvyklé a není dobré jej brát na lehkou váhu. Pro zvýšení vašeho psychického komfortu bych zvažoval obrátit se prostě na psychiatra a žádat léky proti úzkostem nebo depresím. Brát je, třeba jen dočasně, nepovažuji za ostudu, často jsem byl rád, že mám prostředek proti úzkosti v dosahu. Držím vám palce.


Zpět na seznam