Liberec

Dobrý den, nevím jestli jsem tu správně, ale můj muž si myslí, že jsem nemocná a měla bych se léčit. Já osobně si myslim, že jsem jen obyčejný cholerik. Avšak v hlavě zasazené semínko začalo růst a já začínám mít pocit, že opravdu potřebuju odbornou pomoc. Je mi 30 a máme 2 letého syna. Poslední dobou si připadám ve všech svých životních rolích k ničemu. Tyhle pocity mám už od puberty, vždy se ukážou a pak zase na chvíli zmizí, přesvědčuji se, že je to jen v mé hlavě, ale asi není. Začínám byt zoufalá. Prázdná, a musím s tím něco udělat už kvůli synovi. Poraďte mi prosím, mám vyhledat psychologickou poradnu někde poblíž a docházet tam? Nebo jsem jen paranoidní? Děkuji předem za pomoc Markéta
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Markéto. Je klidně možné, že jste "jen obyčejný cholerik" - tedy výbušného temperamentu a že se nejedná o nemoc v pravém slova smyslu. Důležité mi však přijde především to, že vaše pochyby o sobě samé se dlouhodobě vracejí a samotné se vám daří s nimi vypořádat jen dočasně. (Dost možná jsou pak výbuchy i důsledkem vaší nespokojenosti a toho, že nevíte jak situaci řešit.) Jestli tomu rozumím správně, tak i vy si myslíte, že se ve svém životě necítíte dobře a ráda byste to změnila. Psychoterapie by mohla být účinným prostředkem v pochopení, proč tomu tak je, v hledání způsobů změn i podporou v jejich realizaci. Vyhledat psychologickou či psychoterapeutickou ordinaci ve vašem okolí může být dobrým krokem. Přeji ať se vám začne dařit lépe.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha a zažila jsem vícekrát (především v obdobích mánií) reakci a doporučení od svých nejbližších, že bych měla co nejdříve navštívit svého psychiatra, že se jim nezdám v pořádku. Někdy jsem to brala vážně, někdy ne. Většinou měli ale mí blízcí pravdu a včasná návštěva u psychiatra mi velmi pomohla, jednou mě zachránila i před hrozící hospitalizací. Chápu, že nemusí být příjemné, když si Váš manžel myslí, že byste se měla léčit. A že to zřejmě ovlivňuje Vaši sebedůvěru, přináší pochybnosti a nejistotu. Bez ohledu na to, zda má manžel pravdu, myslím, že by Vám rozhodně pomohlo navštívit odborníka – psychologa či psychoterapeuta. S ním se můžete poradit se o dalším postupu. Věřím, že prostřednictvím odborné podpory získáte lepší náhled na situaci, zjistíte příčiny Vašich potíží a začnete je postupně řešit. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam