Mám nějakou poruchu?

Dobrý den, Mám takový menší problém. Hodně často jsem smutná a někdy i brečím. Nevidím moc v ničem smysl- jako do budoucna. Není to tak, že bych se na vše vykašlala a nic nedělala a nebyla šťastná. To samozřejmě často jsem, ale.. Já nevím je to divné. Nemám moc kamarádů a nudím se. Přestává mě to bavit. Někdy se přistihnu, jak žárlím na jiné lidi a přeju si být vyjímečná, i když vím, že na světě jsou daleko lepší, krásnější a schopnější lidé než já. Nevím, co mám dělat. Je mi něco nebo se prostě příliš lituju? Děkuju
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na takto položenou otázku je těžké odpovědět, protože řadu důležitých souvislostí nemám možnost zjistit. Pokud jste v období dospívání či mladé dospělosti, považoval bych tyto pocity za vcelku obvyklé, byť nepříjemné. Často souvisí se změnami pro toto období typycké - hledáním svého místa ve světě, vztazích atd. a zároveň s pochybami o sobě a rozčarováním z řady věcí. "Starý svět", který pro nás představovali rodiče se svým zázemím a hodnotami je pryč a nový zatím není vytvořen. Zdá se, že některé příčiny pojmenováváte - nedostatečné nasycení z mezilidských vztahů a nudu. Vhodnou strategií by mohlo být hledání způsobů, jak tyto věci změnit, aby vám to dávalo smysl, bylo vám v tom dobře a mohla jste se sama sebe za něco ocenit. Pokud se vám to delší dobu nebude dařit, nebo budou smutky těžko k vydržení, můžete vyhledat pomoc psychologa či psychoterapeuta (chodí se k nim i s takovýmto typem potíží - nikoli jen s duševní nemocí). Přeji, aby se vám podařilo najít vztahy a způsob života, v kterém budete převážně spokojená.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Váš popis je stručný, těžko říci, čím to je. Podobné věci jsem zažívala, když jsem byla mladší. Myslím, že Váš popis odpovídá pocitům mladého člověka. Pokud jste mladá, věřte, že vše se ještě může změnit. Pokud tomu tak není, v tom případě by mi to teprve připadalo zvláštní. Ale to ještě neznamená, že to je v pořádku. Mám za to, že dříve jsem byla na své starosti sama, až později jsem přišla na to, že si zasloužím být šťastná a dokázala si najít přátele. Přemýšlela jsem, co a jak změnit, jak dosáhnout toho, co si přeji, i když to dříve vypadalo, že se mi to nemůže podařit. Přála bych vám, ať i vám se podaří nějaká změna k lepšímu.


Zpět na seznam