Mám nějakou psychickou poruchu?

Mám nutkání, pokaždé když mám možnost, si někam zalézt. Na místo, kde mě nikdo nevidí ani neslyší. Poté si sednu, většinou na postel/gauč a zapojím si sluchátka do telefonu. Poté si pustím písničky a poslouchám je a přitom si představuji "svůj svět", kdy si představuji různé situaci, ať už reálné, nebo s fantasy-a nebo si představuji třeba pokračování nějakého filmu/seriálu. Částo i mě samotnou při různých situacích. Většinou však vymyšlenou osobu. Při představování se 'houpu' dopředu a dozadu. Je to nějaká psychická nemoc/porucha?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to co popisujete neodpovídá žádné specifické psychické poruše a (popravdě řečeno), mi to ani nepřijde nějak podivné. Pokud je vám takto dobře a nepůsobí vám to ve svém důsledku potíže v životě, vnímám to jako způsob odpočinku. Jiná situace by byla, pokud byste takovému chování nedokázala odolat ani v případě, kdy vám zanedbání jiných činností či povinností způsobí významné potíže, nebo vás ochudí o něco, na čem vám velmi záleží. Pokud by k tomuto opakovaně docházelo a trvalo to delší dobu, byla by pak na místě konzultace s odborníkem - na lince důvěry či s psychologem. Někomu by zase přišly zvláštní třeba tyto činnosti: Honit kulatý předmět po ohraničené ploše a strašně se u toho zpotit (jako při fotbalu). Nebo neuměle kopírovat to co vidíme a co dokážeme velmi snadno vyfotit (jako při malování). Aby bylo jasno, proti zálibě ve fotbalu či malování nic nemám. Dokonce si myslím, že mnohdy mohou být opravdu zábavné a duševnímu zdraví prospěšné. Zároveň si ale myslím i to, že z určitého pohledu, nejsou o nic víc zvláštní, než váš způsob "relaxu". Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. To, co popisujete, mi osobně nepřipadá jako projev duševního onemocnění, nebo psychické poruchy, jak jste to sama nazvala. Máte asi potřebu občas, v soukromí popustit uzdu fantazii a také si odpočinout. Neříkám, že nemocná být nemůžete, ale být vámi se s tím moc nestresuji, uvidíte, co přinese čas. Přeji vše dobré.


Zpět na seznam