Mam pocit ze sem nepatrim

Ahoj jsem Mája, teď mi bylo 18 a už asi od 13 mam pocit ze sem nepatřím a chtěla jsem se zabit. Nikdy jsem ma to ale nemela protože to bylo jo jsem jeste mlada to se spraví, ale za tu dobu se to jen zhorsuje. Chodila jsem k psychologovi aji jsem mela predepsane antidepresiva. Akorat ja jsem tak hrozne pozotivny clovek ze jsem si v nejakou chvili rikala ne majo to zvladnes jsi silna. jenom kdyz dojdu vecer do pokoje vycitam si vsechno co jsem rekla a udelala. Mam hrozny problem kamkoliv dojit v cas nebo tam vubec dojit. Muj psycholog rikal ze z toho vyrostu ze je to pouze faze ale ta faze uz trva 4 roky. A jsem tady jenom kvuli moji mamince znicilo by ji kdybych odesla a rikam si nebud sobecka ale mam trpet ja aby netrpel nekdo jiny? To mi taky neprijde zrovna fér Jenom bych chtela nekoho s kym si o tomto muzu popovidat kdyz tohle tema s nekym zacnu je to ze ne nedelej to vis jak bys ublizila lidem kolem sebe a nic vic nejak bych chtela tohle vsechno proste skoncilo …
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Májo. Jsem rád, že hledáte způsoby jak najít podporu a pomoc. Ze své praxe mám zkušenost, že většině lidí s podobnými potížemi je možné pomoci. Chce to však čas (někdy i řadu měsíců), odvahu v hledání a zkoušení nových možností a pak také úsilí na zavedení a udržení změn. Někomu v tom pomůže psychoterapie, jinému psychiatrické léky a u řady lidí je nejvhodnější oba přístupy kombinovat. Pro začátek je však potřeba nalézt psychologa (případně i psychiatra), který je pro vás dostupný a má volnou kapacitu. To bohužel mnohdy vyžaduje značné úsilí a trpělivost. Nejsnazší způsob, jak si můžete o tom co prožíváte otevřeně popovídat je telefonát na linku důvěry. NA děti a dospívající se přímo specializuje Linka bezpečí, kde jsou navíc hovory zdarma. Možností je i návštěva některého z krizových center. Tam není možné poskytovat dlouhodobou péči, můžete se však o vhodném dalším postupu poradit, nechat si vysvětlit různé varianty, případně zahájit farmakoterapii, bude-li to vhodné. Do krizového centra není potřeba se objednávat. Držím vám palce a přeji, ať je brzy lépe.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Májo. Je mi líto, že už několik let čelíte takto nepříjemným stavům a velmi oceňuji, že jste se již snažila najít pomoc. Je pravda, že psychika dospívajícího bývá rozkolísaná a leccos se opravdu může upravit samo čase, jak člověk dozrává a získává celkově větší vyrovnanost. Jiné potíže ale pouhý čas prostě nevyřeší. Chtěla bych vás povzbudit, že hledat pomoc dál má smysl. U psychologů je velmi důležité, aby vám takzvaně "sedl", aby vám jeho přístup vyhovoval. Sama mám opakovanou zkušenost se spoluprací s psychology a někdy to zkrátka nevyjde napoprvé. Psycholog nebo psychiatr by pak lépe posoudil, jestli je třeba pomoc léků, nebo by stačila psychoterapie. Nevzdávejte to. Máte celý život před sebou. Držím vám palce.


Zpět na seznam