Maminka

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně své maminky trvá to už spoustu let kdy na mamince vidím že není zrovna psychicky na tom dobře a od toho se odvíjí její fungování v běžném životě není schopná fungovat např ( chodit do práce,problém ze stravováním , přijde mi jako by se bála lidí , nechodí mezi lidi drží se od lidí dál tráví čas furt sama stále se vrací k minulosti nejčastěji k dětství Děkuji M.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to co popisujete může mít řadu různých příčin a proto nelze předjímat přesný léčebný postup. Lze ale předpokládat, že psychiatrické léky, případně v kombinaci s psychoterapií by vaší mamince dokázaly ulevit a tím zlepšit i její fungování. Za vhodné bych proto považoval, abyste s ní zkusila své pozorování a domněnky probrat a podpořila jí v návštěvě psychiatrické či psychologické ambulance (obvykle je třeba předchozího objednání). Tam by s ní situaci podrobněji probrali a doporučili další postup. Prvotní medikaci může nastavit i praktický lékař, který sice obvykle nebývá v této problematice tak zběhlý jako psychiatr, na druhou stranu má řada lidí menší ostych ho vyhledat a není potřeba čekat na termín objednání. Je tedy možné začít u praktika a k psychiatrovi či psychologovi jít následně. Přeji ať se vám podaří najít cestu ke zlepšení.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha. Některé příznaky, které popisujete, jsem zažívala v obdobích depresí (například omezené fungování v běžném životě) a vím, jak je to těžké. Napadá mě, zda by příznaky jako obavy z lidí či uzavírání se do sebe nemohly vypovídat o nějaké formě sociálně úzkostné poruchy. Chápu, že Vás to trápí a že chcete mamince pomoci. Podle mého názoru by jí pomohla odborná podpora ať již formou psychoterapie, mírné medikace či obojího. Myslím, že je klíčové určit příčiny potíží Vaší maminky a stanovit vhodný terapeutický postup. Zkuste si s maminkou otevřeně promluvit, vyhledat psychologa/psychoterapeuta a třeba ji tam napoprvé doprovodit. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam