Mentální anorexie

Dobrý den, přítelkyně trpí mentální anorexií, táhne se to s přestávkami už od dětství. Nyní jí je 18 a je na tom zatím snad nejhůře. Za poslední 4 měsíce zhubla 8 kilo což při její výšce (162,5cm) a váze na které před 4 měsíci byla (57kg) je veliký úbytek. Její tělo už postupně začíná mít více a více problémů, srdce pumpuje pomaleji než je třeba - to má za následek nízký tlak a občasné omdlévání, výpadky paměti apod. dlouhodobě trpí silnými migrénami kvůli kterým si již prošla hospitalizací a několika vyšetřeními čeká na další vyšetření mozku. Její kosti a klouby jsou neuvěřitelně slabé asi i díky tomu si v prosinci prošla zraněním ruky a krční páteře, vlasy jí padají ohromným tempem a bolí jí snad všechno. Přesto však je přesvědčená že vše zvládne sama, vůči doktorům a nemocnicím má averzi. Zvrací a není schopná dosáhnout ani 1000 kcal denně do toho je schopná mít výdej i 400 kcal za den. Má silné psychické problémy je nevyrovnaná a já už naprosto zoufalý. Miluji jí a mám o ní strach ale zároveň už jsem unavený a otrávený z neustálých nedodržených slibů, zapírání a psychických zhroucení. Závěrem bych jen řekl že pod mým dohledem jí o něco lépe ale i mě je schopná odmítat když jí něco říkám a dokáže pak být velice zlá. U rodiny už nebydlí a je potřeba aby se dala dohromady jinak by jí to mohlo stát i život... Včera večer měla problém už i dýchat, nicméně jak říkám pomoci si nenechá a kdyby ji někdo chtěl hospitalizovat je rozhodnutá vždy podepsat revers. Co teď?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu že situace kterou prožíváte je velmi obtížná a že vás stav i chování přítelkyně může velmi zraňovat. Je milé, že hledáte způsoby jak jí pomoci a podpořit, zároveň však nezapomínejte na sebe. Od jistého bodu, zvláště pokud pomoc nepřináší efekt, může jít spíš o ničení života pomáhajícího / zachraňujícího bez valného přínosu a v takovém případě je vhodné chránit především sám sebe. I proto, že bez vlastní stability a základní životní spokojenosti již nepomůžete vůbec nikomu.. Léčba anorexie je téměř vždy dlouhodobou záležitostí v které je potřeba kombinovat vlastní úsilí, opatření týkající se denního režimu a stylu, odbornou pomoc – především psychoterapeutickou a někdy i psychiatrickou. Podobně jako u závislostí je rozhodnutí o vstupu do léčby jen zřídka na základě čistě vnitřních pohnutek („dělám to, protože chci“), často bývá spíše reakcí na tlak okolí („aby se mnou nepřerušili kontakt, aby mi dali pokoj..“) nebo v důsledku selhávání tělesných funkcí. Mnohdy je vstup do léčby i nedobrovolný. Jistě by bylo vhodné, abyste o možnostech a mezích laické podpory získal více informací. Organizace, které se léčbou příjmu potravy zabývají leckdy nabízí i informace a podporu pro osoby blízké. Sdružení Anabell má řadu informací na webových stránkách a provozuje i poradenskou telefonní linku, kterou můžete využít jak vy, tak vaše přítelkyně. Držím palce!
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz do poradny. Dobře si uvědomuji, jak těžký stav Vaše přítelkyně prožívá a chápu Vaše velké obavy o ni. V minulosti jsem byla opakovaně hospitalizována na psychiatrickém oddělení společně se ženami s poruchou příjmu potravy (PPP). Teprve tehdy jsem pochopila, při společných rozhovorech, jak zákeřná tato nemoc je. Jejich život se změnil v neustálou sebekontrolu, přemáhání a pocit frustrace ze selhání. V nemocnici měly nastavený přísný režim a byly pod neustálou kontrolou. Podobně jako pacienti, kteří byli v těžké fázi deprese. Z vyprávění děvčat s PPP jsem vnímala, jak neskutečně těžký život prožívají, na druhou stranu jsem měla pocit, že jim hospitalizace pomáhá. Věděly, že se budou vracet opakovaně, často to byla už x-tá zkušenost s nemocnicí. A často tam byly, aby vyhověly rodině či blízkým. Vždy to ale byla jejich dobrovolná volba. Pokud se přítelkyně rozhodne této ani žádné jiné pomoci nevyužít, bude to její volba. Pokud by se její stav ještě více zhoršil, můžete zavolat záchrannou službu, která se ujme další péče. Vím, že musí být velice těžké vidět, jak Vaše přítelkyně trpí a odmítá Vaši pomoc. Přeji Vám oběma, ať se Váš život nemusí točit kolem jídla a kalorií. Přeji Vám jen to dobré!


Zpět na seznam