musím pořád lhát

Dobrý den každému, kdo si toto přečte. Už dlouhou dobu se potýkám s tím, že mám potřebu lhát svým blízkým o tom, že se mi děje něco špatného. V životě jsem si prošla řádkou bolestivých situací (rodiče se rozvedli, tatínek byl alkoholik s velkými zdravotními problémy a poté zemřel, zemřel mi děda, neustálé hádky s mojí mamkou, žárlení na mého přítele- to jsou asi ty největší problémy), nicméně za poslední cca rok jsem najednou dostala chorobnou potřebu udržet si pozornost mého okolí a především mého přítele. Vždy si přijdu, že by se o mě přestal zajímat, a tak si vymýšlím naprosto cokoliv. Nejčastěji ale lžu o své mamce. Povídám mu, že mě třeba vystrčila ze dveří, že mě uhodila, že mi nadává a potom u něj hledám útěchu. Lhala jsem mu i o tom, co se mi v životě stalo(ne úplně lhala, spíš "opepřila ty hrůzy") a teď nevím, jak se z toho nekonečného kruhu lží mám dostat. Už několikrát jsem mu o tom chtěla říct, ale bojím se, že o něj potom přijdu. Miluju jeho i svou maminku a všechny moje přátele a nechci nikomu ubližovat (i když oni vlastně ani neví, že jim ubližuji). Trápí mě to čím dál víc a o to větší mám potřebu strhnout na sebe pozornost mého přítele nebo mých nejlepších přátel. Prosím o radu, protože si myslím, že sama už se z toho nikdy nevymotám.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přijde mi, že si správně uvědomujete, co je s největší pravděpodobností hlavní příčinou, chování které vám vadí. Je možné, že tato strategie není zcela nová - mnohdy to bývá účinný způsob, jak se v dětství vyhnout nepříjemnému a získat pozornost či výhody. S dospíváním však bývá namístě, neučit se tyto situace zvládat zralejšími postupy. S tím by vám pravděpodobně pomohla psychoterapie. Lépe byste porozuměla souvislostem, začala hledat a zkoušet vhodnější postupy v sociálních vztazích. To že si problém uvědomujete a chcete ho změnit, vám může být dobrým odrazovým můstkem. Přeji vám, ať se vám tato práce daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s nutkavou potřebou lhát já sama osobní zkušenost nemám. Mohu tedy vycházet pouze z toho, co píšete. Sama si uvědomujete, že Vaše lhaní má za cíl upoutat na sebe pozornost a hlavně vyvolat lítost. Je to pochopitelné, když píšete, že jste prožila v životě hodně těžkého, musela zpracovat mnoho ztrát a potřebujete cítit, že jste milovaná. O lásku si však lze říkat jistě zdravějším způsbem. Takovým, který by Vás samotnou později nemusel mrzet. Říkám si, že by to bylo téma do psychoterapie, kde by byla možnost si v bezpečném prostředí uvědomit příčiny tohoto chování a postupně snížit potřebu takto jednat. Já sama mám s terapiemi letitou zkušenost a nemohu si ji vynachválit. Moc mi pomohly a pomáhají. Věřím, že i Vám by se v odborných rozhovorech o Vašich potížích hodně ulevilo. Moc Vám to přeji a držím Vám palce.


Zpět na seznam