Nasmerovani

Moje dcera byla dlouholetá alkoholický-nikdy to ne přiznala. 10 let jsem vychovavala její dceru-s vnučku sme měli výjimečný vztah. Stalo mě to hodně zdravotních, emocnich i finančních obětí věnovat sa zcela vnucce, udržet dceru před ní v "kladnem modu", snažit se i dceři pomáhat v směřování k léčbě, zvládání jejich dluhu, péči o umírajícího manzela a běžné routine... Vaření, úkoly, praní,škola, krouzky, zdravotní péče,letní tábory,vylety,rodinné oslavy,rodičky, zahrada... To vse v invalidním důchodu, každý 2-3 rok nějaká operace, o berlich od 50 do 60 let.Manzel zemřel, dcera po posledním léčení 4 roky přestala pít, vnučka se vrátila k mamince a tím som pro ně přestala existovat.Obcas když potřebuji peníze-dcera od narozeni vnučky nepracuje, žádný zájem o mně,zadne návštěvy, společný program,vztahy. Dcera vnucce "vysvětlila" že to co jsem pro ni dělala byla jen manipulace a cesta jak deptat maminku.O ní to už není, jen o popření všeho co jsem pro ni a její dítě vykonala a poháněn toho všeho. Moje dcera přes alkohol úplně stratila empatii, svědomí i úsudek. Nic nedělá, nepracuje, nechá se živit otcem vnučky-má 70 let, nemá žádný plán pro svoje dítě i sebe, žije že dne na den a jediná její ambice je udrzat si status-quo a nezajímá sa o nikoho a nic jiné než o "vlastní zadek" to jí cituji. Jak mám s tým dal žít, netrpet a ne zoufat si když tělo neslouží a duše bolí?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vaše nasazení v péči o vnučku i další blízké bezpochyby zasluhuje ocenění. Chápu že vás situace kterou zažíváte mrzí a můžete ji vnímat jako nevděk či nespravedlnost. V tuto chvíli asi není příliš efektivní investovat velké množství energie do snahy o rychlou změnu v chování a vztahu s dcerou. Vhodné se mi naopak zdá, snažit se udržet alespoň nějaký kontakt s vnučkou. Čím bude větší, tím větší možnost bude mít rozhodovat si o kontaktu s vámi sama a utvářet si vlastní úsudek o tom všem. To pak otevírá další možnosti v rozvíjení vztahu. Odhaduji, že byste si přála zlepšení rychleji, někdy to však bohužel není v naší moci. Zdá se mi, že řadu let bylo ústředním bodem vašeho života pomáhání lidem kolem a nyní, když tento životní program odpadl, je najednou těžké tuto mezeru vyplnit. V takové situaci bývá důležité nezůstávat osamělý, hledat činnosti při kterých se cítíte lépe a které vám dávají smysl. Může to být možnost vrátit se k věcem, které jste kdysi ráda dělávala a dlouho na ně nebyl čas, stejně tak je možno vyzkoušet něco nového. Pokud nemáte ve svém okolí nikoho, s kým by bylo možno vaše prožitky a úvahy sdílet, můžete využít i podpory profesionální. Obrátit se na psychologa nebo využít telefonní linku podpory seniorů nebo linku důvěry. Přeji, ať se vám daří nalézat způsoby, jak žít spokojenější život.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny. Po přečtení Vašeho dotazu jsem vnímala, jak nesnadná celá tato situace musela být - zaopatření vnučky během matčiny absence, umírající manžel. Ale chtěla bych pozdvihnout a opravdu velice ocenit Vaši snahu, že jste se starala nejen o sebe, ale i jak obětavě o Vaši vnučku a blízké. Bohužel nyní zažíváte něco jako nevděk od vlastní dcery. V tom případě je každá rada drahá. Pokud je to alespoň trochu možné, asi bych na Vašem místě udržovala kontakt s vnučkou. A to, že dcera nejeví zájem, rozumím tomu, jak to bolí a je nesnadné na to nemyslet. Zkuste pečovat nyní zase o Vás, dopřejte si nějakou radost nebo se nějak potěšit, oživte kontakty s lidmi, s kterými se cítíte dobře nebo s kamarádkou popovídejte. Nebo se ve volném čase zapojte do nějakého spolku, kde budete mezi lidmi, nebudete sama a budete mít možnost, zažít pěkné chvíle s ostatními. Doufám, že toto období a zranění na duši přebolí a Vám se bude zase vést alespoň trochu lépe. Přeji hodně štěstí a zdraví, ať se Vám daří.


Zpět na seznam