Navazování vztahů

Dobrý den, Jmenuji se Martin a je mi 23 let. Mám od narození menší handicap, nemám kus pravé nohy, ale i tak mi to z větší části nebrání žít trochu dobrodružný život. Vybojoval jsem si velkou motorku na které rád cestuji, naučil jsem se lyžovat. Jsem, co se týče vztahů, stále sám. První a poslední vážný vztah, jsem měl naposledy před 3 lety, bohužel se ze slečny, po které jsem roky toužil, vyklubal člověk co měl chtěl jen proto abych si ji vydržoval, nešlo ji ani tak o mě jako spíš o toho kdo za ni bude všude platit. Můj handicap mi zajistil to, že jsem si v životě opravdu "užil své", hlavně na škole. Díky tomu nemám zrovna 2x překypující seběvědomí. Řečnit dokážu opravdu hodně, ale potřebuji trochu do konverzace popohnat, neumím ji zrovna začínat. Rád bych navázal nějaký vztah, a v tomhle mi štěstí zrovna 2x nepřeje, každý druhý mi řekne že na to mám stále čas, že se dnes každý druhý chlap žení po třicítce. No to mají sice pravdu, ale zapomenou dodat že ti lidé už několik vztahů prožili několik vztahů, a vědí co od vztahu očekávat, apod. Prostě mají zkušenosti. Takle já žádný vztah nemám. U slečen co by se mi líbili, nejen vzhledem, je problém je v tom, že nemám nejmenší šanci vyniknout mezi "x" dalšíma zájemcema o ní. A netoužím po slečně s kterou budu jen proto "abych nebyl sám", chci slečnu která mě bude bude něčím přitahovat. A já bych nerad nakonec skončil jako blbec co si nikdy nenašel ženskou Poraďte prosím jak z tohoto kolotoče ven. Moc vám děkuji
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den Martine, děkuji za důvěru, se kterou se na naši poradnu obracíte. Při čtení Vašeho dotazu jsem si uvědomila, jak vnitřně velmi obdivuji, že i přes svůj handicap žijete dobrodružný život, naučil jste se spoustu věcí a umíte se ze života radovat a věnovat se tomu, co Vás baví a těší. To je myslím velmi důležitý základ pro to, abyste mohl být v živém a naplňujícím vztahu. Zároveň z Vašeho textu vnímám, že jste schopen nahlédnout sebe sama, že máte velmi dobrý potenciál k introspekci a sebeuvědomění, což je další skvělý předpoklad pro mezilidské vztahy. Také vidím, že máte odhodlání s tím vším teď něco dělat. Plně rozumím tomu, že nechcete být sám, ve vašem věku je přirozené, že člověk touží svůj život sdílet s blízkou osobou. Ikdyž na "doživotní" vztah můžete mít ještě třeba čas, jak sám píšete, i soužití s partnerkou je důležité "trénovat", hledat co Vám vyhovuje, jak s druhým vycházet, takže chápu, že nechcete jen čekat. Přemýšlím, jestli se ptáte konkrétně na to, kde slečnu sehnat, nebo na to, jak vztah navázat, nebo jak vztah udržet, nebo jak si vlastně slečnu dobře vybrat, jak posílit sebevědomí, vnímám i poslední špatnou zkušenost, která Vás může do jisté míry ovlivňovat. Váš dotaz má mnoho vrstev a nemám prostor zodpovědět všechny, kterých se týká. Myslím ale, že máte velmi dobrý potenciál pro krátkodobou či střednědobou psychoterapii, ze které byste mohl se svým nastavením hodně profitovat. Posílit své sebevědomí lze skrze prohloubení uvědomování sebe sama, což je vlastně podstata psychoterapie. S lepším uvědoměním se pak lépe orientujeme ve své životě a v tom, co doopravdy chceme, kráčíme jistěji ke svému cíli a můžeme se stát svobodnější v tom, jak na svět reagovat, jak se životem nakládat. Obrátit se proto můžete na zkušeného psychoterapeuta, někdy není snadné vybrat v množství nabídek, někdy se člověk netrefí hned na poprvé, ale za pokus to určitě stojí. Podpořila bych Vás také v posilování dalších pro Vás důležitých blízkých vztahů, jelikož i v nich se člověk mnohému naučí a vyzraje, navíc Vám pak jsou oporou, když je potřeba. Držím Vám moc palce, ať se Vám dobře daří.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete Vaše pocity osamění a nedostatečného sebevědomí, kdy jste si i díky Vašemu handicapu v životě "užil své". Stavěla bych na tom, že dokážete i přes úskalí žít dobrodružný život. Je toho určitě mnoho, co jste ve svém životě musel překonat a za co na sebe můžete být hrdý. Pracujte na svém sebevědomí. Někomu vyhovují online poradci, někdo vyhledává odbornou pomoc napřímo (např. kouče nebo psychologa). Zkuste hledat tam, kde je Vám to blízké, např. na nějaké akci pro motorkáře či na lyžařském zájezdu. Ze své zkušenosti vím, že jsem se nejvíce seznámila se stejně starými lidmi na brigádách nebo při práci dobrovolnice. Tam vznikala spousta pěkných vztahů. Také mám okolo sebe přátele, kteří se seznámili přes internetovou seznamku - ale nutno říci, že se také dost spálili. Hledejte v sobě své silné stránky a na těch stavějte. Přeji Vám vše dobré!


Zpět na seznam