Nechut k jidlu

Dobry den je mi 15 a chtela jsem se zeptat v posledni dobe par mesicu nejim a kdyz uz se najim tak se vyzvracim nevim proc,ale prijde mi,ze mam potrebu byt hubena nejsem moc pri tele alespon podle ostatnich ja si to nemyslim..mohli by jste mi prosim nejak poradit nebo,co v takovem pripade delat..
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Stejně jako naše peer poradkyně chci ocenit, že se sama aktivně zajímáte o to, jak si pomoci. Pokud už Vaše zvracení po jídle trvá několik měsíců, chtěla bych Vás podpořit, pokud to alespoň trochu jde, abyste se obrátila na někoho z dospělých ve svém okolí, ke komu máte důvěru a své obtíže s ním probrala. Mohla by to být maminka, táta, babička, nebo třeba někdo jiný z příbuzných, nebo i učitelka ve škole, prostě někdo, kdo si umíte představit, že Vás podpoří, od koho byste přijala pomoc. Důležitým úkolem je také nyní porozumět, tomu, co se vlastně děje. Někdy problémy s jídlem mohou vznikat v době, kdy zažíváme obtížnou životní situaci a když hladovíme, nebo se zabýváme jídlem, jakoby jiné problémy nebyly. Podpořila bych také to, co píše naše peer poradkyně, tedy v doprovodu někoho z Vašich rodičů se obrátit na odborníky (psycholog, psychiatr), abyste předešla zhoršování problémů tedy toho, že nejíte, anebo po jídle zvracíte. Pokud je to pro Vás s rodiči nyní těžko představitelné, ať již z jakéhokoliv důvodu, můžete se obrátit telefonicky na Linku bezpečí, kde můžete v rozhovoru se zkušeným konzultatnem probrat, jaké máte vy konkrétně možnosti, co nyní se svými obtížemi dělat. Do té doby můžete zkoušet vysledovat, v jakých dnech máte tendence méně jíst a co vás vede ke zvracení. Můžete si také napsat jídelní plán, tedy co konkrétně a kdy budete přes den jíst tak, abyste byla schopna po takových jídlech nejít zvracet. Držím Vám moc palce, ať najdete pro sebe dobrou cestu ke zlepšení.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Nejste jediná, koho trápí vzhled a osobní váha. Během své praxe peer konzultanta, jsem přišla do kontaktu s dívkou, která trpěla poruchou příjmu potravy. I když byla již plnoletá, vše řešila s pomocí rodiny, převážně maminky. Společně našly vhodnou léčbu, kterou následně podstoupila. Existují kliniky, které se na poruchu příjmu potravy specializují. Ze čtení Vašeho dotazu se domnívám, že můžete trpět podobným onemocněním i Vy. Vzhledem k Vašemu věku, bych být já na Vašem místě, vše sdělila nejprve své mamince a společně s ní vyhledala odbornou pomoc u specialistů na poruchy příjmu potravy. Rozhodně bych nic nepodceňovala a neodkládala. Vážím si u Vás upřímnosti a zodpovědnosti, s jakou se i v tak mladém věku stavíte ke svému zdraví. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam