Necítím se dobře

Dobrý den, jsem velmi mladá, ale cítím se, jakobych už měla vše za sebou. Nemám náladu cokoliv dělat, jsem často unavená a náladová. Mé problémy začaly ve škole. Všichni ode mě očekávali mnoho, ale já to prostě nezvládla a je těžké se potom dívat lidem do očí a vidět tam jen zklamání. A pak, jak to tak bývá přišla láska, bohužel stejného pohlaví. Nechtěla jsem s tim vyjít ven, musela jsem to skrývat a to mě pomalu sráželo dolů. Poté vztah skončil. A to už bylo pro mě dost... Byl to člověk, kvůli kterému jsem ráno měla sílu vstát, měla jsem chuť žít. A teď nemám nic. A přemýšlím nad sebevraždou, vidím to jako jediné řešení. Strašně to bolí.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podobné příběhy jsem slyšel mnohokrát, především od svých pacientů na krizovém centru. I díky této zkušenosti vím, že se i tak těžká a beznadějně vypadající situace dá zvládnout, a mnohdy může být i začátkem změn, díky kterým se pak dotyčnému žije lépe než předtím. Prospěšné bývá nezůstávat se svými problémy sám a vyhledat pomoc, nejlépe i odbornou. Zvláště pokud máte myšlenky na sebevraždu, doporučil bych co nejdříve vyhledat pomoc krizového centra či situaci probrat na některé z linek důvěry (možností je též návštěva klinického psychologa či psychiatra, tam však obvykle bývá potřeba se objednat). I když v tuto chvíli zřejmě vidíte situaci bezvýchodně, je velmi pravděpodobné, že za pomoci psychoterapie najdete postupně způsoby, jak jí významně zlepšit. Pomoci s depresí a nedostatkem energie mohou též psychiatrické léky. Přeji vám, ať najdete vhodnou pomoc co nejdříve.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Stavy, které popisujete, dobře znám. Plíživě se mi vkrádaly do života už od dětství. A právě v těžších životních obdobích, kdy jsem čelila nějakému většímu stresu, když jsem byla zraněná nešťastnou láskou nebo když jsem se cítila osamělá a nepochopená, se přihlašovaly o slovo s plnou silou. Hlavní příčinou však byla má vnitřní zranění a traumata z dětství, která se ozývala a připomínala právě v situacích, kdy jsem se cítila odmítnutá a opuštěná. Dodnes je to mé slabé a citlivé místo, ale velmi mi pomohlo docházení na psychoterapii, kde jsem měla možnost probrat celý svůj život a mnoho věcí si uvědomit a znovu odžít. Na terapii docházím i teď a je pro mě velkou oporou. Proto Vám ji mohu jen doporučit. O pomoc lze požádat také lékaře, psychiatra. Věřím, že i Vám se podaří najít novou chuť do života a novou lásku, ať už bude jakéhokoli pohlaví. Buďte sama sebou a mějte se ráda přesně taková, jaká jste. Držím Vám palce.


Zpět na seznam