nedokážem sa učiť

Dobrý deň, ospravedlňujem sa, že ruším. Ako som napísali v predmete, tak sa nedokážem učiť (vlastne celkovo robiť veci) skôr ako na posledné chvíľu. Čo je na univerzite dosť blbé. Aj sa chcem učiť, ale akoby mi v tom mozog zabránil. Asi by som to prirovnali k tomu ako mozog človeku zabráni odhryznúť si prst síce by to bolo jednoduché ako odkusnúť mrkvu. Zároveň sa absolútne neviem sústrediť. Každú chvíľu mi vybehne nejaká nová myšlienka a nedá sa mi zahnať. A mozog sa mi na ňu zameria, lebo zväčša je to preň záživnejšie ako čítať, čo mu aj tak nejde. Viem, že som tieto problémy mali vždy, len teraz sa to nejako veľmi zhoršilo (asi preto, lebo dôsledky sú väčšie tak je problém viditeľnejší). Viem, že mi mozog nefunguje ako väčšine ľudí, ale mamka nechcel mať potvrdeného kripla (ako mi to povedala), tak ma nikdy neposlala na žiadne vyšetrenie, že z toho "vyrastiem", no nestalo sa tak. A teraz neviem čo s tým. Ak by ste mi vedeli nejako poradiť boli by som radi (ide hlavne o to učenie) a ak nie tak aj tak ďakujem, že ste si našli čas toto prečítať. Prajem Vám pekný zvyšok dňa.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, potíže se soustředěním a učením mohou mít řadu různých příčin. Pro jejich zvládnutí je možné zkoušet různé strategie, nicméně porozumění příčinám může toto zkoušení zrychlit a zefektivnit. I v případě, že by se např. ukázalo, že se jedná o poruchu pozornosti v pravém slova smyslu, která je vrozená (ADHD, ADD), existují způsoby jak pozornost trénovat či léky, které výrazně pomáhají. Proto bych vám doporučoval, abyste vše konzultovat s odborníkem. Nejvhodnější by bylo obrátit se na psychologa – buď do klinické ambulance, nebo na některých VŠ funguje poradna pro studenty se studijními potížemi. I v případě jiného původu obtíží, by vám psycholog s největší pravděpodobností dokázal doporučit jiný vhodný postup. Držím vám palce!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Problémy s učením a se soustředěním jsem na vysoké škole také zažívala. U mě souvisely především s depresivními a úzkostnými stavy, které u mě vyvolávaly ztrátu motivace, poruchy paměti a zhoršené soustředění. Popisujete, že potíže s učením máte dlouhodobě, ale že matka nesouhlasila s odbornou pomocí. Teď ale studujete na univerzitě a proto předpokládám, že jste už dospělý a že můžete odbornou pomoc vyhledat i bez podpory rodičů. Rozhovory s psychologem by vám mohly pomoci nalézt příčiny vašich potíží a nasměrovat vás k jejich řešení. Vyhledání pomoci není žádná slabost, ale naopak známka dospělosti a zdravého úsudku. Jinak z obecných rad mě napadá třeba vyzkoušet nějakou relaxaci, usilovat o zdravý životní styl, učení prokládat fyzickou aktivitou, odměňovat se za jednotlivé dosažené cíle atd. Přeji vám brzké nalezení odborné podpory a hodně sil do učení.


Zpět na seznam