Nekontrolovatelné emoce, výbuchy hněvu, nervozita, pláč

Dobrý den, Už jsem bezradná tak bych se Vás ráda zeptala. Už od malička jsem hodně úzkostlivá. O všechno. Ze všeho mám strach. Opravdu ze všeho. Ať už jde o lidi nebo o to jak mě druzí berou nebo když se mi změní přes den plán. Všechny tyto věci mi působil velké úzkosti. Od loňského léta jsem začala užívat prášky. Ale poslední tři týdny se něco děje. Najednou jsem hodně moc podrážděná, nervozní. Strašně moc vybuchuju a pak to propukne v pláč. Chce se mi často plakat i bez důvodů. Já se nepoznávám. Taková jsem nikdy nebyla. Nemám ráda konflikty a už vůbec se s nikým nehádám. Teď jsem strašně naštvaná kvůli maličkosti a hned hodně vybouchnu. Stači že se mi nepodaří zavázat tkanička a už to je. Nevíte čím by to mohlo být? Moc děkuji za odpověď. Ps: přibližně před měsícem mi došly léky na úzkosti a zapoměla jsem zavolat svému lékaři. Napadlo mě jestli to tomu může přispět. Zvláštní ale na tom je to že takováhle jsem nikdy nebyla. Ani když jsem prášky nebrala. Moc děkuji za čas a odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud jste na úzkost užívala léky ze skupiny antidepresiv, je velice pravděpodobné že zhoršení psychického stavu souvisí s jejich vysazením. Hladiny těchto léků klesají postupně a tak se to projeví se zpožděním v řádu několika málo dní až 1-2 týdnů. NApětí, plačtivost a iritabilita (vysoká dráždivost) s úzkostmi (a přetížením) často souvisí. Mohou v tom samozřejmě hrát roli i další faktory spojené s vaší aktuální situací. Považoval bych tedy za vhodné, abyste po domluvě s lékařem začala léky znovu užívat. Kromě toho bych doporučil zvážit docházku do psychoterapie, která obvykle pomůže původu úzkostí lépe porozumět a hledat cesty, jak je unášet a mírnit. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Stavy a pocity, které popisujete, sama dobře znám a také je zažívám už od útlého dětství. Pokud vám významně narušovaly kvalitu vašeho života a ztěžovaly vaše každodenní fungování, považuji za moc dobré, že jste se rozhodla situaci řešit a začít užívat léky. Léky mohou pomoct situaci stabilizovat a běžné fungování učinit o něco snazším. Z vlastní zkušenosti však vím, že v případě úzkostných a depresivních poruch je užívání léků jen polovina toho, co pro svou životní pohodu můžete udělat. Ráda bych vám proto na základě výborné vlastní zkušenosti doporučila zkusit psychoterapii. Léky na úzkost mohou akutně potlačit pocit úzkosti, ale neřeší jejich příčinu. Je skvělé, že chcete ke své léčbě přistoupit aktivně a že se zajímáte o hlubší příčiny vašich aktuálních stavů. V terapii je pro toto ideální prostor. Držím palce a přeji hodně vnitřního klidu.


Zpět na seznam