Nemoc

Dobrý den. Diagnostikovali mně Ca a trpím nespavostí od cca 2h do 5h v noci, potom usnu. Praktik mně napsal lék po kterém se mně motá hlava a mám závratě. Hypnotika mně nechce napsat. Prý vše vyřeší operace,které má předcházet ozařování a chemoterapie. Obávám se, že bych to nezvládla, tak jsem léčbu odmítla. Co mám dělat? Děkuji za odpověď. Hana
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Hano. V první řadě mě napadají otázky, jak vypadají „obavy, že bych to nezvládla“. A co, či jakou podporu byste potřebovala, abyste léčbu závažného onemocnění zvládla. Byl jsem svědkem těchto léčebných postupů u několika mých klientů i blízkých, bylo zřejmé, že je to náročná procedura, nezdálo se to však náročnější než čelit riziku bližšího konce života bez léčby. Tyto úvahy a kroky je vhodné příliš neodkládat, protože pozdější léčba je náročnější a méně úspěšná, to však jistě víte. Možná by bylo vhodné vaše obavy z léčby znovu probrat s lékařem a nechat si vše podrobně vysvětlit. Co se týká nespavosti – pokud jste tyto potíže neměla již dříve, lze předpokládat že jsou reakcí na zjištěné onemocnění a hrozby s tím spojené. Pokud vám předepsaný lék nedělá dobře, proberte to s lékařem. Některé léky bývají zprvu hůře snášené, tyto potíže však po několika dnech mizí. Jindy je však lepší zvážit jinou medikaci. Kromě hypnotik mají dobrý efekt na spánek i některé druhy antidepresiv či antihistaminik, to však musíte probrat s praktickým lékařem či psychiatrem. Další podporou pak mohou být bylinné čaje a relaxační cvičení, obvykle však v takto závažných situacích sami o sobě nedostačují. Také by pro vás mohlo být užitečné své prožitky, úvahy a starosti probrat s psychologem či psychoterapeutem. Hodně štěstí!
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Jste v nelehké situaci. Trpíte nespavostí, která musí být velice vysilující. Ale léky mají nežádoucí účinky. Sama s touto diagnózou nemám žádné zkušenosti. Nedokážu si představit, co všechno zažíváte. Ale já sama bych byla v kontaktu s lékařem. Operace je na Vašem zvážení. Lékař by Vám ale měl říct všechna pro a proti. A nabídnout nějakou alternativu. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam