Neovládání breku

Dobrý den, mám problém s neovládatelným pocitem breku a zadržování slz při stresových situacích, kdy mi něco nejde nebo mi někdo něco vyčítá po případně po mě křičí. Myslím si, že mám s tím problém už od mala a nevím, jestli si třeba nenesu nějaké trauma z dětství, které se vyvinulo v tento problém. S tímto problémem bojuji už dlouho většinou ve stresujících situací a také v nevhodných situací, kdy bych radši zachovala klidnou hlavu. Chtěla bych se tedy zeptat, zda se s tímto problémem dá něco udělat, jestli chodit k psychologovi nebo psychiatrovi a jestli je potřeba na to doporučení od lékaře nebo ne.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odpověď peerporadkyně považuji za velmi výstižnou. Docházka k psychologovi/ psychoterapeutovi by pravděpodobně vedla k hlubšímu pochopení, co a proč se ve vás děje. Nejspíš je také možné, zvládání podobných situacích trénovat. Naučit se například relaxační techniky, které lze použít ke snížení napětí, nebo si vytvořit a aplikovat reakce které vás podpoří a ochrání (někdy může být kupříkladu vhodné se umět ohradit či si trvat na řešení ve vhodnější čas či místě). Léčba psychiatrickými léky by byla ke zvážení spíše v případě, kdyby vám kolísání nálad či úzkost dělaly vážné problémy ve více životních situací, nebo kdyby psychoterapie neměla dostatečný efekt. K psychologovi ani psychiatrovi není doporučení potřeba, nutností však bývá se dopředu objednat. Držím palce.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Vedl mě k zamyšlení, nad mým projevem emocí. Pravdou je , že jsem již neplakala několik let. Vlastně mi úlevný a očistný pláč chybí. Nevnímám ho totiž, jako něco špatného , co do života nepatří. Stejně jako jsou chvíle a situace veselé, které vyvolávají úsměv, jsou i smutné nebo dojemné, které vyvolávají slzy. V práci peer konzultanta jsem se několikrát dostala do situace, kdy jsem byla dojatá. Rozechvěl se mi hlas a slzy se mi hrnuly do očí . Proto si dovedu živě představit , že né pokaždé to jsou vhodné situace. Např. když mám před sebou 50 lidí a já mám pokračovat ve svém projevu. Nevím , jestli to řeším správně, ale většinou si pomůžu slovy. Popíši , co se ve mě odehrává. A publikum je vcelku chápavé. Já jsem si za pomoci psychoterapeuta, přišla na to, jaké situace to jsou. Né , že bych se jím nadále vyhýbala, ale pomohlo mě pochopit , co se ve mě odehrává. Ve svém dotazu píšete o své představě, jak se svým trápením naložit. Netroufám si Vám něco doporučovat, ale domnívám se , že konzultací u psychoterapeuta nemůžete nic pokazit. Můžete si najít psychologa, jehož služby jsou hrazeny pojišťovnou a nebo placeny přímo Vámi. S doporučením si nejsem jistá. Myslím , že tuto otázku Vám zodpoví psycholog z naší poradny lépe než já. Hodně štěstí a radosti ve Vašem životě. Katka


Zpět na seznam