Neplodnost

Dobrý den, několik let se snažíme o miminko, když už se nám to podaří tak jsem šťastná vše je v pořádku,ale asi po 14.dnech se mi zdá sen, že potracim a na druhý den se to stane a plod odejde.Spíš si myslím, že po první zkušenosti se pak bojím,že se situace bude opakovat a proto se ni o tom zda. Byla jsem u psychologa, který mi řekl že to dítě vlastně nechci...mám to v hlavě srovnane, vím,že dítě chci a vím co to obnáší..jen nevim jak na to podvědomí, dokážete mi pomoci prosím?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, potíže s otěhotněním či těhotenstvím mohou být psychotomatické povahy. Svou roli v tom může hrát úzkost či nepřiměřená míra stresu, ale možná i složitější jevy, jako například - třeba i neuvědomovaná - obava z rodičovské role, obavy o další vývoj partnerského vztahu, traumatické zážitky z dětství, konflikty v primární rodině apod. (Toto je spíše ilustrační výčet a vůbec tím netvrdím, že tomu tak je ve vašem případě.) Tyto vnitřní (a někdy i neuvědomované ) konflikty nijak nevylučují, že si dítě doopravdy přejeme, máme to promyšlené a z hlediska běžného fungování "v hlavě srovnané". Nicméně i přes výše uvedené považuji tvrzení "že dítě nechcete" (zřejmě myšleno nevědomě) za nepřiměřené zjednodušení, navíc je to jen jedna z řady možných hypotéz. Za nejvhodnější bych považoval abyste vyhledala některou z psychoterapeutek, které se na obtíže spojené s těhotenstvím a neplodností specializují. Pokud nebude ve vašem regionu dostupná, pravděpodobně by byla prospěšná i docházka k terapeutce bez tohoto zaměření.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. Chápu obtížnost Vaší situace, ale myslím, že Váš dotaz je určen spíše pro našeho odborného poradce. Podle mého názoru je možné, že podvědomě máte obavy, strach z narození dítěte a že se Váš psycholog zcela neplete. Zřejmě potřebujete překonat blok či bariéry související s narozením Vašeho dítěte, v čemž by Vám měla rozhodně pomoci psychoterapie. Držím palce a přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam