Nervozita veřejné vystupování - Inderal

Dobrý večer chtěla bych se poradit ohledně mého problému. Mám možnost se dostat do jedné vysoké funkce, ale jejíž součástí je v rámci roku cca 10x vystupovat na celorepublikových poradách. Nicméně mám problém vystupovat na veřejnosti před více jak 20 lidma. V tu chvíli se mi hrozně rozbuší srdce a zkrátí dech čímž se mi při mluvení začne klepat hlas a zčervenám. Mám zkrátka velký stres a nervozitu, která je však už za hranou nervozity přirozené. To samozřejmě snižuje můj kredit, a chtěla bych se s tím vypořádat. Nechci přijít o kariérní růst kvůli této věci. Koupila jsem si o tomto problému i knihu snažím se provádět dechová cvičení atd. ale příliš to nepomáhá. Nicméně jsem se dočetla, že na to lidé (umělci, muzikanti, řečníci) používají tzv. Inderal, což je lék obsahující propranolol a který se používá na zrychlený srdeční tep. Tento lék prý působí příznivě i u této nervozity z vystupování. Jde mi v podstatě o to, kde by se dal na předpis sehnat? Chtěla bych ho použít pouze několikrát do roka, vím že to to psychická záležitost, ale chci vyzkoušet všechno. děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, otázka na léky patří do kompetence lékaře, což psycholog není (narozdíl třeba od psychiatra). Inderal není v Čechách registrován, podle Wikipedie se jedná o lék na snížení krevního tlaku, zda může mít vůbec nějaký vliv na snížení nervozity při vystupování nedokáži posoudit. Nicméně jeho užívání bez konzultace s lékařem, považuji (stejně jako u dalších léku "na srdce") za značné riziko. V psychiatrii se v případě potíží s úzkostí (jedná-li se o nemoc - například panickou poruchu či sociální fobii) používají jiné léky, které jsou buď určeny k pravidelnému dlouhodobému užívání (ty sebou nesou jen malé riziko), nebo jako jednorázová akutní pomoc a ty zase většinou zároveň způsobují útlum a bývají návykové. Pokud chcete užívat na "pomoc s výkonem" léky i když nejste nemocná, považuji to za analogii dopingu u sportovců. Zvažte sama, zda to považujete za vhodné či správné a zda vám to za případná rizika stojí. Přijde mi dobré, že zkoušíte i "nedopingové" strategie. Naučit se relaxační cvičení (například dechová, ale existuje i řada dalších) určitou dobu trvá, mnohdy i několik měsíců. Výrazně efektivnější bývá jejich nácvik v rámci kurzu se zkušeným lektorem. Dobrou přípravou mohou být i kurzy a situace, kde má člověk možnost vystupování před ostatními trénovat - rétorické či prezentační kurzy, kurzy asertivity, ale klidně i veřejné besedy či diskuse na jakékoli téma, kde je možno se zapojit např. kladením otázek. Pokud je na pozadí vašich potíží dlouhodobá nejistota či nízké sebevědomí, mohla by vám pomoci i psychoterapie. Přeji ať se vám daří (i najít rovnováhu :)
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podle vlastní zkušenosti vím, že podobné věci jsou i otázkou tréninku – když jsem měla poprvé mluvit před sálem se 100 lidmi, také se podlamovala kolena, ale dala jsem to. Máte výhodu, že vás to čeká relativně často, pro mě osobně je nejhorší vystupovat po delší přestávce a naopak když se stane, že je to 4x v týdnu, už mi to jde relativně snadno. Lék, o kterém píšete, neznám, ale z vlastní zkušenosti vám mohu doporučit Guajacuran, který není návykový, funguje rychle a je bez předpisu. Jen to chce vyzkoušet „nanečisto“, jakou dávku v rámci doporučovaného množství zrovna vy potřebujete. Držím palce.


Zpět na seznam