Nervozita, výkyvy nálad

Dobrý den, již několik týdnů (cca měsíc) trpím zvýšenou nervozitou, výkyvy nálad, a dokonce bych mohla říct i mírnými depresemi (nedokáži posoudit - tyto stavy zažívám poprvé v životě). Nemám na nikoho náladu, nechce se mi nic dělat, téměr každý den, dá se říct bezdůvodně, brečím. Mám ve škole zkouškové období k tomu + na začátku roku mi zemřela babička, takže všechen stres by se dal přirovnat k tomu. Za poslední tři měsíce jsem i zhubla asi 10 kilo, ze začátku to bylo určitě i mým cílem a zdravou stravou, teď mi přijde, že je to už spíš jen tím stresem. Proč jsem se ale vlastně rozhodla Vám napsat - dnes ráno se mi přihodila další věc - ráno jsem se probudila, chvíli jsem ležela v posteli, pak jsem se jen zvedla s tím, že půjdu vypnout topení, a najednou jsem spadla na zem a začala sebou škubat. Vůbec nevím, jak dlouho to mohlo trvat - uvědomila jsem si to až po chvilce, co se vlastně děje, a v tu chvíli jsem se zase normálně zvedla a šla si lehnout. Začala jsem nad tím uvažovat až dnes večer - jestli to celé nemůže mít dokonce nějakou souvislost. Předem děkuji za Váš čas a odpověď!
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kolapsový stav na který se ptáte, mohl mít jak příčinu somatickou (tělesnou), tak psychogenní. Je také možné, že se na jeho vzniku podílely oba tyto faktory. Bez osobniho kontaktu a lékařského vyšetření však nelze nejpravděpodobnější verzi stanovit. V obdobných situacích bývá vždy doporučovaným prvním krokem vyšetření lékařem, pro vyloučení jasné somatické příčiny. Z tohoto důvodu by bylo vhodné, abyste stav konzultovala se svým praktickým lékařem, ten vám následně doporučí další vhodný postup. Dále přemýšlím nad tím, zda by pro vás (i bez ohledu na kolapsový stav) nebylo v nynějším náročném období vhodné využít psychologické či psychoteraputické podpory. Z toho co píšete si nejsem jist, že je to nezbytné. Dost možná situaci zvládáte a zvládnete sama či s podporou okolí. Pokud se však rozhodnete odbornou pomoc využít, vnímal bych to jako možnou a vhodnou variantu. Držím vám palce.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Stavy, které popisujete, musí být nepříjemné a chápu, že nad nimi přemýšlíte. Zmíněná pokleslá nálada může být přičítána na vrub stresu ve škole i stresu vyvolaném úmrtím babičky. Důležité je posoudit, zda-li už nepřekračují únosnou mez. Pokud Vás znevýhodňují v běžném fungování, už bych uvažovala o jejich odborném řešení. „Záchvat“, který se Vám přihodil ráno, je na posouzení lékařem (sama bych zašla asi nejdříve za neurologem). Nemusí to ihned něco znamenat, ale lepší mít jistotu. Přeji hezký den.


Zpět na seznam