Nespokojenost se životem

Dobrý den již velmi dlouhou dobou trpím psychickými problémy, které začali neúspěchy ve škole, šikana, vydírání, posměchy, vyčlenění z kolektivu i studium na pomocném učilišti, kde jsem se nevyučil a musel jsem vše dohánět v budoucnosti, kde jsem se zdárně vyučil v oboru prodavač průmyslového zboží. Nicméně již delší dobu mám invalidní důchod na psychické potíže, je mi 46 let bydlím stále s matkou, jsem svobodný, bez přátel. Chci v život něco dokázat, být užitečný a nepřipadat si zbytečný. Tíží mě i nízká životní úroveň a mám pocit, že mě nic nebaví. Také vnímám, že mě všichni vnímají jako lempla a debila a velmi mě to tíží. Rád bych cestoval, studoval, osamostatnil se, byl úspěšný v životě. Hledám nějaký pobyt kde bych se mohl rozvíjet, byl s lidmi, jezdil na společné výlety, chodil do chráněných dílen. Samota je zlá a chození do duševního zdraví mě vůbec nenaplňuje. Můžete mi prosím poradit. S pozdravem Hofman Jiří Broumov pozn- mám stále pocit křivdy, potlačený vztek a nenavist, zlost na úspěšné lidí, závidím úspěšným lidem, závist vlastnění hmotných věci, které nemám např auto, dům, dovolené, cestování atd
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, za dobré východisko považuji vaši chuť hledat způsoby, jak žít spokojenější život. Cesta k tomu je u každého jiná - musí odrážet nejen naše přání, ale i možnosti a omezení. V této souvislosti bývá užíván pojem "zotavení". Jeho podstatou je hledání způsobů, jak žít smysluplný a spokojený život, přestože jsem prošel duševním onemocněním, nebo se ještě s takovými potížemi potýkám. Více se můžete dozvědět např. na stránkách www.zotaveni.cz . Souhlasím s vámi, že pro dobrý pocit z prožitého dne bývá důležitý kontakt s lidmi, smysluplná činnost atd. K nalezení způsobů, jak to naplnit vám mohou pomoci někteří odborníci - psycholog, pracovník centra duševního zdraví, psychiatr, sociální pracovník atd. Pravděpodobně jste s některými z nich již v kontaktu. Zkuste jim tedy své přání sdělit a vysvětlit. Pokud je pro vás obtížné to při osobním setkání zformulovat, můžete jim dát přečíst i to, co jste napsal nám - je to velmi výstižné. Držím vám palce!
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete, že již velmi dlouhou dobou trpíte psychickými problémy, které začaly neúspěchy ve škole, šikanou, vydíráním, posměchy a vyčleněním z kolektivu. Ovlivnilo to i Vaše studium na pomocném učilišti, kde jste se nevyučil a musel jste vše dohánět později. Velmi oceňuji, že jste se dokázal i přes všechny tyto obtíže vyučit prodavačem. Hledáte cestu, jak v životě něco dokázat, být užitečný a nepřipadat si zbytečný. A také Vás tíží nízká životní úroveň a máte pocit, že Vás nic nebaví. Velmi pěkně jste popsal to, co byste do budoucnosti rád změnil. Chtěl byste cestovat, studovat, osamostatnit se a být ve svém životě úspěšný. Již nyní hledáte místo, kde byste se mohl rozvíjet, kde byste byl s lidmi, jezdil na společné výlety a chodil do chráněných dílen. Vyberte si z těchto cílů jeden, který je Vám nejbližší a u něj začněte. Zde máte kontakty na sociální služby, kde můžete hledat např. nejbližší chráněnou dílnu: https://psychiatrie.uzis.cz/browser/social-service nebo https://www.greendoors.cz/druh_akce/komunitni/. Jakmile dosáhnete prvního cíle, získáte více osobních kontaktů s lidmi, kteří Vás nasměřují k dosažení dalších cílů. S Vašimi negativními pocity se můžete vyrovnávat s pomocí psychoterapeuta. U sebe považuji tuto léčbu za základ mého zotavení. Ať se Vám daří!


Zpět na seznam